• $8,552
  • €10,0844
  • 496.637
  • 1351.59
28 Temmuz 2020 Salı 10:41 | Son Güncelleme:

Antalya'da 5 kuşaktır bıçakçılık mesleğini yürüten ailenin yoğun mesaisi başladı

DHA

Antalya'da baba mesleğini 5 kuşaktır sürdüren Özen Bıçakçılar (38), Kurban Bayramı yaklaşırken yoğunlaşan mesaisinde ata mesleğini bir sonraki nesle aktarmayı amaçlıyor.

Antalya'da 1875'ten beri bıçak bileme işiyle uğraşan Bıçakçılar ailesinin bugünkü temsilcisi Özen Bıçakçılar, babası Mustafa Bıçakçılar (75) ile Kurban Bayramı'na az bir zaman kala mesaisini yoğunlaştırdı.

Şimdiki adı Sobacılar Çarşısı olan eski Demirciler Çarşısı'nda bir buçuk asra yakın zamandır bıçak bileme ustalığı yapan ailenin 5'inci kuşağı Özen Bıçakçılar, babasının bıçak bileme atölyesinde büyüyerek mesleği öğrendiğini ifade etti. Bıçakçılar, ailesinde babadan oğla devam bıçak bileme ustalığını kendisinin de çocuğuna öğretmeye başladığını belirtti.

'HASAT ZAMANI'

Kurban Bayramı öncesindeki iş yoğunluğunu 'hasat zamanı' olarak nitelendiren Bıçakçılar, "Babamdan bana miras kalan mesleği icra ediyorum. Kurban Bayramı yaklaştı, işlerimiz çok iyi. Bugünlerde yoğun mesai harcıyoruz. Kurban Bayramı önceki haftasında günde 500-600 civarında bıçak, satır biliyoruz. Bayrama yakın günler bu sayı 1000'e yükselir. Kurban Bayramı öncesindeki 1 ay çok yoğun çalışırız. Yılda bir ay yoğun mesai yapar, kazanabiliriz. Bu ayı biz 'hasat zamanı' olarak değerlendiriyoruz. Diğer aylar ara sıra bıçak bileyip, bıçak satıyoruz" diye konuştu.

EVDE BIÇAK BİLEYENLERE UYARI

Evde masatla kesici alet bileyenlerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Bıçakçılar, kişilerin bir anlık dikkatsizlik sonucu el ya da parmağını kesebileceği uyarısı yaptı. Masat kullanırken bıçağın doğru açıda olması gerektiğini anlatan Bıçakçılar, şu uyarıda bulundu:

"Evde masat ile bileme yapanların çok dikkatli olması lazım. Bileme yaparken bıçağın açısı çok dik veya yatık olmamalı. Masadı kullanırken uygun açıda tutulmayan bıçak körelir. Bıçağı yan tutarak bileme yapılmalı. Masadın tutamaç bölümünden parmağın aşmaması lazım. Tutamaçtan bıçağın kayması sonucu el ya da parmak kesikleri oluşabilir."

DHA

<p>Aslen Kırım Tatarı olan  bir ailenin çocuğu olarak 1916 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. <span

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık, 5. ölüm yıldönümünde anılıyor

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak