• $8,2364
 • €10,0327
 • 484.788
 • 1441.33
04 Mayıs 2021 Salı 09:34 | Son Güncelleme:

Anneler Günü ne zaman, mayısın kaçında? Anneler Günü bu yıl hangi güne denk geliyor?

Anneler Günü ne zaman, mayısın kaçında" Anneler Günü bu yıl hangi güne denk geliyor"

Annelerimiz kutsaldır. Onlar bizi tam 9 ay boyunca karnında taşımıştır ve bizim için her fedakarlığı yapar her türlü zorluğu çekerler. Her anne kendi evladı için çok özeldir. Anne sevgisi dünyadaki en sıcak ve en yüce duygulardan biridir. Anneler Günü her yıl büyük bir coşku içinde kutlanır. Annesine en özel hediyeyi, en güzel sözleri ve şiirleri hazırlamak isteyenler Anneler Günü ne zaman, mayısın kaçında? Anneler Günü bu yıl hangi güne denk geliyor? gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başladılar. Anneler Günü'ne dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik...

Anneler Günü heyecanı şimdiden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye'de mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor. Anneler Günü ne zaman, mayısın kaçında? Anneler Günü bu yıl hangi güne denk geliyor? gibi soruların yanıtları tüm herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Anneler Günü'ne dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik...

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN, MAYISIN KAÇINDA?

Anneler Günü Dünya'da farklı günlerde kutlanabiliyor. En yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır. Bu sene Türkiye'de de 9 Mayıs Pazar 2021′de Anneler Günü kutlanacak.

ANNELER GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

 • Anneler Günü ne zaman
 • Anneler Günü mayısın kaçında
 • Anneler Günü hangi gün
 • Anneler Günü bu yıl hangi gün
 • Anneler Günü tarihi
 • Anneler Günü bu hafta mı
 • 9 mayıs Anneler Günü mü
<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor