• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Eylül 2020 Cuma 09:40 | Son Güncelleme:

Akşam namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Akşam namazı vakitleri 2020

Akşam namazı nasıl kılınır, kaç rekattır" Akşam namazı vakitleri 2020

Akşam namazından ilk olarak farz kılınır daha sonra namazın sünneti eda edilir. Akşam namazı vaktin kısadır ve ezan okunur okunmaz namazın kılınması gerekir. Her il için farklı olan akşam namazı vakitleri Diyanet tarafından paylaşılmaktadır.

Akşam namazını, yüce Allah tarafından Müslümanlara farz olarak inmiş namazlar arasında yer alır. Günün 5 vakti namaz kılan müminlere yaratıcısına şükranlarını sunar. Akşam namazı kılınması için verilen vakit kısa olduğundan ilk önce akşam namazın farzı kılınır daha sonra sünnete geçilmektedir.

AKŞAM NAMAZI KAÇ REKAT?

Akşam namazı 3 farz ve 2 sünnet olmak üzere toplamda 5 rekattır.

AKŞAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

AKŞAM NAMAZI FARZI

1. REKAT

Akşam namazını kılmak için; “Niyet ettim Allah rızası için Akşam namazının Üç rekat farzını kılmaya" diye niyet ederiz. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke'yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. Kur'an'dan bir sure okuruz. Rüku'ya gideriz. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz.

2.REKAT

Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. Kur'an'dan bir sure okuruz. Rüku'ya gideriz. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu okuruz. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz.

3.REKAT

Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. Rüku'ya gideriz. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

AKŞAM NAMAZI SÜNNETİ

1. REKAT

Niyet ettim Allah rızası için Akşam namazının iki rekat sünnetini kılmaya" diye niyet ederiz. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke'yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. Kur'an'dan bir sure okuruz. Rüku'ya gideriz. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz.

2. REKAT

Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz. Kur'an'dan bir sure okuruz. Rüku'ya gideriz. Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz. "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

<p>Editör: Duygu Gecü Yüzseven <a href='mailto:duygu.gecu@turkmedya.com.tr'>duygu.gecu@turkmedya.com

İzmir depreminde son durum nedir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir depremi: Spor dünyası tek yürek

2021 kazak modellerinde süveter ön planda