• $8,1768
  • €9,6835
  • 501.889
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Eylül 2020 Salı 11:56 | Son Güncelleme:

Adliyeler ne zaman açılacak? Adli yıl açıldı mı?

Adliyeler ne zaman açılacak" Adli yıl açıldı mı"

Adli tatil, Adalet Bakanlığı'nın belirlediği tarihler arasında gerçekleşiyor. Belirli davaların görülmeye devam edilip, bazı davaların tatil bitimine kadar askıda kalacağı adli tatil 20 Temmuz'da başlamıştı. Adliyelerde işi olan vatandaşlar adli tatilin ne zaman biteceğini araştırıyor. Peki, Adliyeler ne zaman açılacak?

Yeni adli yıl açılışı gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. Adli tatil, Adalet Bakanlığı'nın belirlediği tarihler arasında gerçekleşiyor. Belirli davaların görülmeye devam edilip, bazı davaların tatil bitimine kadar askıda kalacağı adli tatil 20 Temmuz'da başladı. Peki, Adli yıl açılışı ne zaman? Adli tatil bitti mi?

ADLİ TATİL BİTTİ Mİ?

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: "Adli tatil, her yıl 20 Temmuz'da başlar, 31 Ağustos'ta sona erer. Yeni adli yıl bir Eylülde başlar." ifadeleri yer alıyor. Buna göre adli tatil dün sona erdi.

ADLİ YIL AÇILIŞI NE ZAMAN?

Yeni adli yıl bugün (1 Eylül itibarıyla) başlıyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni adli yıla ilişkin yaptığı açıklamada, hak ve hürriyetlerin teminatı olan hukuk devleti ilkesinin daha da güçlendirileceğini bildirdi.

Yeni dönemde test süreci başarıyla devam eden “e-duruşma” uygulamasının pilot olarak hayata geçirilip yaygınlaştırılacağını kaydeden Adalet Bakanı Gül, şunları kaydetti:

“Adalet beklentisi karşılanmış, adalet ihtiyacı tatmin edilmiş bir toplum, hukukun üstünlüğünün de güvencesi ve bekçisi olacaktır.”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yeni adli yılın açılışına özel "Hukukun üstünlüğüne tavizsiz bağlılıkla ülkemizin her köşesinde milletimize adalet dağıtacak, bağımsızlık ve tarafsızlık vasıflarına sahip çıkacak yargı mensuplarımızın, avukatlarımızın ve personelimizin yeni adli yılını kutlarım.

2020-2021 Adli Yılı, ülkemize hayırlı olsun." dedi.

ADLİ TATİL NEDİR?

Kanunlarda adli tatil, çalışmaya ara verme, izin ve çalışmaya ara verme ya da adli ara verme işleri olarak tanımlanmıştır. Adli tatil hukuki işlemlerin durdurulması anlamına gelmemektedir. Bu dönemde yalnızca kanunlarla belirlenmiş olan birtakım işler hariç mahkemeler dava ve işlem yürütmemektedir.

ADLİ TATİLDE GÖRÜLECEK DAVALAR NELERDİR?

Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz

raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer

başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli

evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden

yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

(3) Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

(4) Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

<p>İşgal altındaki Karabağ'da Ermenistan güçlerine karşı büyük üstünlük kuran Azerbaycan, etkili kar

Harutyunyan'ın içinde olduğu belirtilen aracın vurulma anı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD'nin hiçbir ülkeye vermediği F-22 Raptor uçaklarının özellikleri neler?

Kuzey Marmara Otoyolu'nda helikopter destekli trafik denetimi yapıldı