• $7,5743
  • €8,968
  • 473.789
  • 1110.88
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
07 Ağustos 2020 Cuma 07:31 | Son Güncelleme:

Adli tatil ne zaman bitiyor? Davalar ne zaman başlayacak?

Adli tatil ne zaman bitiyor" Davalar ne zaman başlayacak"

Adli tatil devam ediyor. 20 Temmuz'da başlayan adli tatilin ne zaman sona ereceği vatandaşların gündeminde. Koronavirüs salgını nedeniyle duruşmalar ertelenmiş ve adliye işlemlerinde aksamalar olmuştu. Normalleşme süreciyle birlikte ise uzayan yargı süreçlerine ilişkin değerlendirmeler ve duruşmalar yeniden başladı. Ancak adli tatil tarihinde yeniden başladı...

Koronavirüs salgını nedeniyle adliyeler faaliyetlerini kısıtlı şekilde devam ettiriyorlardı. Acil durum olmadıkça duruşmalar ertelenmişti. Normalleşme süreciyle birlikte adliyeler de 16 Haziran itibariyle yeniden hizmet vermeye başladı. Diğer yandan adli tatil tarihleri geldi. Adli tatil konusunda ise herhangi bir iptal yapılmadı. Adli tatil 20 Temmuz'da başladı.

ADLİ TATİL NE ZAMAN BİTİYOR?

Adli tatil tarihleri 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesine göre her yıl 20 Temmuz'da başladı, 31 Ağustos'ta ise sona eriyor.

Bu yıl korona virüsü salgını nedeniyle adli işlemlerin ertelenmesi ve sekteye uğramasından dolayı adli tatilin de iptal olabileceği ihtimali göz önünde bulunduruluyordu. Fakat takvimde herhangi bir değişiklik yapılmadı.

ADLİ TATİL KAPSAMINA GİRMEYEN DAVALAR HANGİLERİ?

Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.

Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtayda nöbetçi heyetler görev yapacak.

Danıştayda görev yapacak nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca "yürütmenin durdurulması" taleplerini karara bağlayacak.

Yargıtayda da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Ceza dairesi, tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.

Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamına girmiyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin kimi davaların görülmesine adli tatilde de devam ediyor.

<p>Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği’nin koordinasyonunda sağ

Bakan Dönmez sağlıklı yaşam ve sıfır emisyon konusunda farkındalık oluşturmak için bisiklet sürdü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

18 Eylül altın fiyatları ne kadar? Güncel çeyrek ve gram altın ne kadar?

Tarihi eserlere ''cerrah'' hassasiyetiyle hayat veriyorlar