• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
18 Ağustos 2020 Salı 11:14 | Son Güncelleme:

65 yaş sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

65 yaş sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek"

65 yaş üstü vatandaşlar koronavirüs salgını sürecinde yüksek risk teşkil ediyorlar. Bu yaş grubunda bulunan kişilerin salgından en az seviyede etkilenmesi amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu.

öz konusu yaş grubundaki kişiler için önlem almak adına uygulanan sokağa çıkma yasağı normalleşme sürecinin ardından yeniden düzenlendi. 

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN KALKIYOR?

Korona virüsü salgınında 65 yaş üstü vatandaşlar yüksek risk grubunda bulunuyor. Normalleşme sürecine girilse de salgın etkisini yitirmiş değil. Kontrollü sosyal hayat çerçevesinde söz konusu yaş grubu için sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırılmadı ve net bir tarih de belirtilmedi.

Konuya ilişkin resmi bir açıklama yapıldığında güncel bilgilendirmeler haberimizin içerisine eklenecektir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağıyla ilgili "Büyüklerimizle ilgili bu kısıtlamanın devam etmesi gerektiğini Bilim Kurulu öneri olarak söylüyor." demişti.

4 İLDE KISITLAMA

Kahramanmaraş, Siirt, Şanlıurfa ve Malatya'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik bazı kısıtlamalar getirildi.

Buna göre; Kahramanmaraş Valiliği, "Salgınla mücadelede risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, bulaş riskinin arttığı sabah 07.00 - 10.00 saatleri ile akşam 17.00 - 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının ve akşam 17.00'den sonra sebze, meyve pazarlarına girişlerinin kısıtlanmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullandı.

Siirt Valiliği, "Vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın saat 17.00-24.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarının yasaklanmasına, Kovid-19 ile mücadele konusunda şehrin içinde bulunan belediyeye ait billboardların etkin kullanılmasına, Kovid-19 ile mücadele konusunda ilde bulunan tüm kamu personelinin, göreve çağrılacak şekilde hazır bulunmasına karar verilmiştir" dedi.

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklama, "65 yaş üstü vatandaşlarımızın 06.00-10.00 ve 16.00-18.00 arası sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına, 65 yaş üstü kişilerin (gelin ve damadın 1. derece yakınları hariç) düğün, nişan, nikah, mevlit yemekleri gibi etkinliklere katılmasının yasaklanmasına, sokak düğünlerinin 2 saat ile sınırlı tutulmasına karar verildi" şeklinde oldu.

Malatya Valiliği ise konuya ilişkin şunları kaydetti;

"65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın 15 Ağustos 2020'den itibaren sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla her gün 10.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmalarının yasaklanmasına/kısıtlanmasına karar verildi. Belirtilen saatler haricinde, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama getirilen kişiler arasında yer almakla birlikte, yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında ihtiyaç duyulan kamu görevlileri 'başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri' ile zorunlu sağlık sebepleri nedeniyle dışarıya çıkması lüzumlu olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu kısıtlamadan muaf tutulmasına karar verildi." 

<p>Sadece Türkiye değil Amerikan basınında da yemin töreninin önüne geçen İncil detayı ile ilgili de

Joe Biden'ın yemin törenine damga vurdu: Üzerinde Kelt haçı bulunan İncil'le ilgili çarpıcı detay

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hastane kapısında 5 gün sahibini bekleyen vefalı köpek Boncuk, dünya basınında

Kafese giren adam ayıya yem oldu