• $7,4151
  • €9,053
  • 442.162
  • 1542.45
09 Ocak 2021 Cumartesi 09:49 | Son Güncelleme:

65 yaş üzeri vatandaşlar toplu taşıma kullanabilir mi? 65 yaş üstü şehirler arası yolculuk yapabilir mi?

65 yaş üzeri vatandaşlar toplu taşıma kullanabilir mi"  65 yaş üstü şehirler arası yolculuk yapabilir mi"

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs vaka sayılarının önüne geçmek adına Kabine toplantısından çıkan kararlar doğrultusunda hafta sonu sokağa çıkma yasağı ve 65 yaş üstü ile 20 yaş altı seyahat kısıtlaması gibi tedbirler alındı. Peki, 65 yaş üstü şehirler arası yolculuk yapabilir mi? 65 yaş üstü toplu taşıma kullanabilir mi? İşte tüm detaylar...

Koronavirüs ile mücadele kapsamında bir çok tedbir ve önlem alınmaya devam ediyor. Geçtiğimiz tarihlerde alınan kararlar arasında bulunan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar belirlenen saatler dışında dışarı çıkamıyor. Peki, 65 yaş üstü şehirler arası yolculuk yapabilir mi? 65 yaş üstü toplu taşıma kullanabilir mi? İşte tüm merak edilenler...  

65 YAŞ ÜSTÜ TOPLU TAŞIMA KULLANABİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye ilişkin," Nice mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türkiye, salgın karşısında verdiği mücadeleyi de Allah'ın izniyle mutlaka kazanacaktır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır." dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİ KAÇ?

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. Öğlen 13:00 itibarıyla eve dönmesi gereken 65 yaş üstü vatandaşlar ertesi gün sabah saat 10:00'da dışarı çıkabilecek. Diğer saatlerde evde kalmaları gerekecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SOKAK KISITLAMASI MADDELERİ

Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.). Vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlumamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda vb.) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacaktır.

<p>Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Akrep, Terazi, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçları yeni

Haftalık burç yorumları (25 Ocak – 31 Ocak 2021)

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler