• $7,8443
  • €9,4217
  • 455.349
  • 1325.29
30 Ekim 2020 Cuma 09:27 | Son Güncelleme:

30 Ekim Cuma namazı saatleri: Cuma namazı nasıl kılınır?

30 Ekim Cuma namazı saatleri: Cuma namazı nasıl kılınır"

30 Ekim Cuma namazı saatleri belli oldu. Diyanet Cuma namazı saatlerini resmi hesabında yayınladı. Her ilde Cuma namazı saatleri bir kaç dakika değişiklik gösteriyor. Salgın sonrası camilerde cuma namazları sosyal mesafe kurallarına göre kılınıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde 30 Ekim Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı saatleri 81 ilde de belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde her ilin 30 Ekim Cuma namazı saatleri yayınladı. İslam alemi için önemli olan bu günde vatandaşlar 30 Ekim Cuma namazını eda edecek. Cuma namazı sosyal mesafe gözetilerek kılınacak. İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer illerin 30 Ekim Cuma namazı saatlerini sizler için hazırladık.

30 EKİM CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 Ekim Cuma namazı saatlerini yayınladı. İstanbul'da 12:53'de, Ankara'da 12:37'de, İzmir'de 13:00'de okunacak öğle ezanı sonrası kılınacak. Diğer illerin namaz saatlerini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

30 EKİM İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ!

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı; 4 rekat sünneti, 2 rekat farz ve 4 rekat da son sünnet olmak üzere 10 rekattır. Cuma günü camide kılınır ve farz olan bir namazdır. Cuma günleri müminlerin bayramı olarak sayılmaktadır ve erkeklere farz olarak kılınmıştır. Kadınlar için Cuma namazı farz değildir.

Namaza başlarken ilk olarak "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekât farzını kılmaya. Uydum hâzır olan imama." diyerek Cuma namazını kılmak için niyet ederiz. Ardından "Allahu Ekber" diyerek Tekbir getilir ve namaza başlanır.

Tekbirden sonra elleri bağlanır ve sessizce Sübhaneke okunur. Sübhaneke'den sonra bir şey okunmaz ve imam dinlenir.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gidilir. Rüku'da 3 kere "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" denir ve ardından doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbenâ leke'l hamd" denir.

Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'alâ" denir. "Allahu Ekber" diyerek dizlerin üzerine oturulur. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gidilir ve 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir.

"Allahu Ekber" diyerek secdeden ayağa kalkılır ve ikinci rekâta başlanır. Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanır ve hiçbir şey okunmadan imam dinlenir.

İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gidilir. Rüku'da 3 kere "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" denir ve doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbenâ leke'l hamd" denir.

Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'alâ" denir. "Allahu Ekber" diyerek dizlerin üzerine oturulur. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gidilir ve 3 kere "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir.

Secdeden kalkarken "Allahu Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur ve Ettehiyyâtü, Allâhumme Salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur. Dualar bittikten sonra imamla birlikte önce yüz sağa çevrilir ve "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" denilerek selam verilir. Aynı şekilde sola da selam verdikten sonra Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.

<p> Peki, Kılıçdaroğlu neden tavır alamadı? CHP  eksen değişikliği içerisinde mi? TürkMedya Ank

Kılıçdaroğlu neden tavır alamadı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sakarya'da Afrika yaban kedisi ele geçirildi

Yılın Fotoğrafları oylaması başladı