• $9,5448
  • €11,08
  • 549.759
  • 1509.2
27 Ağustos 2021 Cuma 16:01 | Son Güncelleme:

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi gün, kaç gün tatil? 30 Ağustos resmi tatil mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi gün, kaç gün tatil" 30 Ağustos resmi tatil mi"

30 Ağustos Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için her yıl coşku ile kutlanıyor. 30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Atatürk'ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Peki, 30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos Zafer Bayramı kaç gün tatil?

30 Ağustos Zafer Bayramı için geri sayım başladı. Milli bayramlardan biri olan Zafer Bayramı'nın bu sene hangi güne denk geldiği ve tatil olup olmadığı merak ediliyor. Büyük Taarruz'un zaferle sonuçlanması ve işgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmeye başlaması önemini taşıyan bayram her yıl aynı tarihte kutlanıyor. Peki, 30 Ağustos resmi tatil mi? 30 Ağustos Zafer Bayramı kaç gün tatil? İşte detaylar...

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI HANGİ GÜN?

30 Ağustos Zafer Bayramı bu sene pazartesi gününe denk geliyor. Çalışanlar hafta sonu ile birlikte 3 gün tatil yapmış oluyor.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÖNEMİ

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Atatürk, taarruz kararını Haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü.

Büyük Taarruz Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Geçen hafta ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın çevrim içi olar

Facebook ismini değiştiriyor mu? | TeknoZone #6

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu