• $7,867
  • €9,3051
  • 481.979
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Mayıs 2020 Cuma 14:09 | Son Güncelleme:

Diyanet 29 Mayıs Cuma Hutbesi yayımladı! 29 Mayıs 2020 Cuma Hutbesi konusu nedir?

Diyanet 29 Mayıs Cuma Hutbesi yayımladı! 29 Mayıs 2020 Cuma Hutbesi konusu nedir"

29 Mayıs 2020 Cuma Hutbesi konusu nedir? Koronavirüs salgını sonrası camiler geçici süreliğine kapatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde camilerin ibadete açılacağı duyuruldu. Uzun bir aradan sonra bugün camilerde Cuma namazı kılınacak. Vatandaşlar Diyanet'in 29 Mayıs Cuma Hutbesi'ni merak ediyor. Haberimizin içerisinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diyanet 29 Mayıs Cuma Hutbesi yayımlandı. Yeni tip koronavirüs(kovid-19) salgını sonrası tedbir amacıyla Türkiye’de bir camilerde ibadet etmek yasaklanmıştı. Bugün vatandaşlar uzun bir süre sonrası Cuma namazını eda edecek. 29 Mayıs 2020 Cuma Hutbesi konusu nedir? Diyanet İşleri Başkanlığı 29 Mayıs Cuma Hutbesi konusunu "Hamdolsun Rabbimize" olarak açıkladı. Haberimizin içerisinden Cuma Hutbesi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

29 MAYIS 2020 CUMA HUTBESİ KONUSU NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı 29 Mayıs Cuma Hutbesi konusunu yayınladı. Sosyal mesafe kurallarına uyularak uzun zaman sonra ilk Cuma namazı kılınacak. Bu haftaki hutbe konusu "Hamdolsun Rabbimize" olarak yayımlandı.

وَقَالُوا الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّـذ۪ٓي اَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَۜ اِنَّ رَبَّـنَا لَغَفُورٌ شَكُورٌۙ .

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

اَللَّهُمَّ أَعِنِّى عَلَى ذِكْرِكَ وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ .

HAMDOLSUN RABBİMİZE

Muhterem Müslümanlar!

Cumanız mübarek olsun. Bu icabet vaktinde, gönlünüz, hâneniz, ömrünüz ve rızkınız cumanın bereketiyle dolsun. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günde, bizleri saf saf huzuruna kabul eden, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. “Hamd, bizden hüznü gideren Allah’a mahsustur. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir.” (1)

Ümmetine temizliği ve tezkiyeyi, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirli işten uzak durmayı öğreten Habîb-i Kibriyâ Muhammed Mustafa Efendimize salât ve selâm olsun.

Aziz Müminler!

Cuma günü müminlerin bayramıdır ve bu bayram Asr-ı Saadetten bugüne en güzel hâliyle camilerde, cemaatle kutlanır. Yeryüzünde Allah’ın mescitlerindeki huzur ve güveni başka hangi mekân sağlayabilir? Tevhidle çarpan yürekler vahdetle secdeye varırken, bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir? Umut ve inanç, teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamda böylesine güçlenebilir? Camiden ilim ve hikmet alınır; edeb ve ihsan yayılır. Ezan-ı şerifler yediden yetmişe müminleri birlik ve beraberliğe çağırır. Şükürler olsun bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kâfi değil! Vakit, Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü, duamızı ve niyazımızı arz etme vaktidir.

Kardeşlerim!

Aziz İstanbul’un kapıları 29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam’a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim. Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım.

Şimdi inşallah Cuma namazının farzını kılacağız. Ardından birbirimizle musafaha etmeden, fizikî mesafeye dikkat ederek ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uyarak buradan ayrılacağız. Cuma namazının sünnetini evlerimizde kılacağız. Cenâb-ı Hak ibadetlerimizi kabul buyursun. Bizleri bu salgın hastalıktan en kısa zamanda kurtarsın. Hutbemi Peygamber Efendimizin şu duasıyla bitiriyorum: “Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle!” (2)

(1) Fâtır, 35/34.

(2) Ebû Dâvûd, Vitr, 26; Nesâî, Sehiv, 60.

<p>Editör-Kurgu: Ezgi Aşık / <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr<

İYİ Parti nereye?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Atılan çöpler nehir debisi düşünce ortaya çıktı

Kuşadası'nda iki deniz kaplumbağası karaya vurdu