• $9,6153
 • €11,2367
 • 553.564
 • 1479.93
27 Ağustos 2021 Cuma 09:48 | Son Güncelleme:

27 Ağustos 2021 Cuma hutbesi konusu: "Allah'ın Yardım Ettiğine Mağlubiyet Yoktur"

27 Ağustos 2021 Cuma hutbesi konusu: "Allah'ın Yardım Ettiğine Mağlubiyet Yoktur"

27 Ağustos Cuma hutbesi her hafta olduğu gibi bu haftada Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşıldı. Hutbe hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar 27 Ağustos Cuma hutbesi konusu nedir? Diyanet 27 Ağustos Cuma hutbesini açıkladı mı? sorusuna yanıt arıyor. İşte konuya dair detaylar...

27 Ağustos Cuma hutbesi hakkında detaylar merak edilen konu başlıklarından oluyor. Cuma namazına katılacak olan vatandaşlar araştırmalarında 27 Ağustos Cuma hutbesi konusu nedir? Diyanet 27 Ağustos Cuma hutbesini açıkladı mı? sorusuna yanıt arıyor. Haberimizin içerisinden 27 Ağustos Cuma hutbesine ulaşabilirsiniz.

DİYANET 27 AĞUSTOS CUMA HUTBESİNİ AÇIKLADI MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı 27 Ağustos Cuma hutbesinin konusunu "Allah'ın Yardım Ettiğine Mağlubiyet Yoktur" olarak belirledi.

ALLAH'IN YARDIM ETTİĞİNE MAĞLUBİYET YOKTUR

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: "Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O'ndan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah'a güvensinler."[1]

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: "Allah'tan başka ilâh yoktur, O'nun ortağı da yoktur. Mülk ve hamd O'na aittir. O her şeye kâdirdir. Güç ve kuvvete ancak Allah'ın yardımı ile erişilir."[2]

Aziz Müminler!

Henüz Hz. Ömer'in hilafet yıllarıydı. Cenâb-ı Hakk'ın yardımı, İyâz b. Ganem komutasındaki sahabe-i kiram efendilerimizin cesaret ve fedakârlığıyla Diyarbakır fethedilmiş, Anadolu'muzun kapıları İslam'a açılmıştı. Yine böyle bir Ağustos günü Malazgirt zaferiyle Anadolu, İslam'ın ve Müslümanların ebedi yurdu oldu. O günden bugüne şehit kanlarıyla sulanmış bu mukaddes topraklar, hak ve hakikatin, güven ve cesaretin, huzur ve barışın sembolü, zalimin hasmı, mazlumun umudu oldu.

Kıymetli Müslümanlar!

Şanlı tarihimiz şahittir ki ecdadımızın gayesi, kuru bir kavga, basit bir cihangirlik davası değildir. Cennetmekân ecdadımız "ya muzaffer olur gayeme ulaşırım; ya da şehit olur cennete girerim" düşüncesiyle sefere çıkmıştır. Allah! Allah! nidalarıyla, biraz sonra öleceğini bile bile ve en ufak bir tereddüt göstermeden vatanını müdafaa etmiştir. İ'lâ-yi kelimetullah yani Allah'ın sözünü yüceltmek, adalet ve merhameti bütün cihana hâkim kılmak için zaferden zafere koşmuştur. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayındaki nice zaferlere bizi ulaştıran, işte bu ruhtur. Malazgirt'te, Mohaç'ta, Sakarya'da, Büyük Taarruz'da, bütün terör örgütleriyle ve şer güçleriyle mücadelemizde hep aynı ruh vardır.

Değerli Müminler!

Bugün bize düşen, bu ruhu diri tutmak, yaşatmak ve yüceltmektir. Birliğimizden, beraberliğimizden ve kardeşliğimizden ödün vermemektir. Bizi biz yapan, bizi millet yapan değerlerin etrafında sımsıkı kenetlenmektir. Unutmayalım ki Allah Teâlâ'nın yardım ettiğine galip gelecek hiçbir güç yoktur.

Bu vesileyle Hz. Âdem (a.s)'dan günümüze kadar i'lâ-yi kelimetullah aşkıyla yanıp tutuşan, mukaddesat uğruna canını feda eden aziz şehitlerimize ve Hakk'a yürüyen kahraman gazilerimize Yüce Rabbimden rahmet diliyorum.

[1]Âl-i İmrân, 3/160.

[2]Müslim, Mesâcid, 139.

 • 27 Ağustos Cuma hutbesi
 • 27 Ağustos Cuma hutbesi konusu
 • 27 Ağustos Cuma hutbesi açıklandı
 • diyanet 27 Ağustos Cuma hutbesi
 • Cuma hutbesi
 • diyanet hutbe
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve Turizm Bakanlığınca tarihi, kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi