• $9,4313
  • €10,9955
  • 540.262
  • 1443.08
25 Eylül 2020 Cuma 21:21 | Son Güncelleme:

Diyanet Cuma hutbesi konusu yayımladı! 25 Eylül 2020 Cuma hutbesi nedir?

Diyanet Cuma hutbesi konusu yayımladı! 25 Eylül 2020 Cuma hutbesi nedir"

25 Eylül 2020 Cuma hutbesi konusu Diyanet tarafından yayımlandı. Bu haftaki cuma hutbesi konusu Cami ve İlim oldu. Cuma namazı kılınmadan önce hutbe imam tarafından cami cemaatine okunacak. 25 Eylül 2020 Cuma hutbesi nedir?

25 Eylül Cuma hutbesi konusu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Müslüman alemi için önemli günlerden biri olan cuma günü namazlar kılınmadan önce cuma hutbesi okunacak. 25 Eylül Cuma hutbesi konusu Cami ve İlim olarak belirlendi.

25 EYLÜL 2020 CUMA HUTBESİ KONUSU

Bu haftaki Cuma hutbe konusu Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Cami ve İlim olarak duyuruldu.

CAMİ VE İLİM

MUHTEREM MÜSLÜMANLAR!

Peygamber Efendimiz, Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde ilk iş olarak bir mescit inşa ettirmişti. Bu mescidin hemen bitişiğinde ise ashâb-ı kirâm için yatılı eğitim merkezi işlevi gören bir gölgelik yaptırmıştı. Bir muallim olarak gönderilen Rahmet Peygamberi (s.a.s),böylelikle Mescid-i Nebevî’de ilim ile ibadeti buluşturmuş ve Medine’nin merkezine yerleştirmişti. Nitekim ilk vahiy, ona şöyle seslenmişti: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan yaratmıştır. Oku! Kalemle yazmayı öğreten, böylece insana bilmediğini bildiren Rabbin sonsuz kerem sahibidir.”1

AZİZ MÜMİNLER!

Yüce dinimiz İslam’a göre, iman ahlâktan, ibadet edepten ve bilgi hikmetten ayrı düşünülemez. Cami, hayatın merkezi ve şehrin kalbi olduğu gibi, aynı zamanda ilim ve hidayet yuvasıdır. Âlemlerin Rabbi’ne kulluğumuzu arz ettiğimiz camilerimiz, aynı kubbe altında bizleri vahdet bilincine, birlik ve kardeşlik ruhuna eriştirir.

Minareler tevhide, ezanlar ibadete davet ederek imanımızı ve umudumuzu pekiştirir. Aynı mihraba yönelerek Cenâb-ı Hakkın rızası için secdeye kapanırız. İyiliği emreden, kötülükten sakındıran, İslâm’ın hakikatini öğreten hutbe ve vaazlar ise, hayatımıza yön verir. 

Peygamber Efendimiz, Allah’ın mescitlerinden birinde toplanıp Kur’an-ı Kerim okuyan ve onu müzakere edenlerin üzerine sekînet ve rahmet ineceğini müjdelemiştir. 2

KIYMETLİ MÜSLÜMANLAR!

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak idrak edilmektedir. Bu yılın teması, “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir.

Hafta boyunca camilerimizin medeniyetimizdeki yerini ve hayatımızdaki anlamını yeniden hatırlayacağız.

Ömrünü din hizmetine adayan fedakâr hocalarımızı, camileri inşa ve ihya eden aziz milletimizi rahmet ve minnetle yâd edeceğiz. Açılışıyla büyük bir coşku ve mutluluk yaşadığımız Ayasofya Camii’nin ibadet ve ilim tarihimizdeki yerini işleyen bir sempozyum düzenleyeceğiz. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Hutbemi Peygamberimizin şu hadisiyle bitiriyorum: “Beldelerin Allah’a en sevimli olan mekânları, camilerdir.”3

1 Alak, 96/1-5.

2 Müslim, Zikir, 38.

3 Müslim, Mesâcid, 288.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu