• $9,5324
  • €11,1037
  • 548.275
  • 1509.2
22 Eylül 2021 Çarşamba 09:24 | Son Güncelleme:

23 Eylül Ekinoksu nedir, ne demek? 23 Eylül Ekinoksu özellikleri neler?

23 Eylül Ekinoksu nedir, ne demek" 23 Eylül Ekinoksu özellikleri neler"

23 Eylül Ekinoksu merak ediliyor. Güneş'ten gelen ışınlar 21 mart ve 21 eylül tarihlerinde ekvatora dik düşmektedir. Konuya dair detaylı bilgi almak isteyenler ise 23 Eylül Ekinoksu nedir, ne demek? 23 Eylül Ekinoksu özellikleri neler? gibi soruların yanıtını öğrenmek istiyor. İşte 23 Eylül Ekinoksu özellikleri...

23 Eylül Ekinoksu hakkında detaylı araştırmalar yapılıyor. Her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gece-gündüz eşitliği yaşanmaktadır. 23 Eylül sonbaharın başlangıcıdır. Bu zamanda, Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar. Peki, 23 Eylül Ekinoksu nedir, ne demek? 23 Eylül Ekinoksu özellikleri neler?

23 EYLÜL EKİNOKSU NEDİR, NE DEMEK?

Ekinoks (gün tün eşitliği, gece gündüz eşitliği veya ılım), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez tekrarlanır.

23 EYLÜL EKİNOKSU ÖZELLİKLERİ NELER?

23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre'de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur.

Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

  • 23 Eylül Ekinoksu
  • 23 Eylül Ekinoksu nedir
  • 23 Eylül Ekinoksu ne demek
  • 23 Eylül Ekinoksu özellikleri neler
  • 23 Eylül Ekinoksunda ne olur
  • Ekinoks tarihleri
<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu