• $ 5,9335
  • € 6,561
  • 296.948
  • 122467
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yaz GünDönümü nedir? 21 Haziran en uzun gün mü?

Yaz GünDönümü bugün Google tarafından Doodle yapıldı. Yaz GünDönümü Kuzey Yarımküre'de yazın başlangıcıdır. 2019'un gündönümü 21 Haziran Cuma günü yaşanacak ve 16 saat 38 dakika gündüz olacak. Bilindiği gibi güneşin yükseklik açısı gün içerisinde öğleyin (güneş öğlesinde) maksimum değere ulaşır. Bu değer yaz gündönümünde (21 Haziran'da) en büyük, kış gündönümünde 21 Aralık'ta en küçüktür. Gökbilimciler, Dünya'nın Kuzey Kutbu'nun güneşe en yakın açılı olduğu yörüngesindeki noktaya ulaştığında, gündönümü için tam bir anı hesaplayabilir. O an, bu yıl Türkiye'de 21 Haziran saat 18:54'te gerçekleşecek.

Yaz GünDönümü nedir? 21 Haziran en uzun gün mü? diye araştırma yapılıyor. 21 Haziran Cuma günü Google’da Doodle olan Yaz GünDönümü, herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Yaz GünDönümü Doodle’ını gören bireyler araştırma yapmaya başladı. Kuzey Yarım Kürede bu tarihten sonra günler kısalmaya devam ederken Güney Yarım Kürede uzamaya başlayacak. Yılda iki kez gerçekleşen gündönümleri mevsimler arası geçiş olarakta bilinmektedir. 21 Haziran'da güneş ışınları yengeç dönencesine dik açıyla gelirken Güney Yarım Küreye eğik açıyla gelecek. 21 Haziran tarihi aynı zamanda Kuzey Yarım Kürede Yaz ayının başlangıcı olarakta bilinmektedir. İşte Yaz GünDönümü ile ilgili tüm detaylar

21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

21 Haziran yaz gündönümü; yılda 2 kez tekrarlanan, Güneş'in Dünya'ya, Ekvator çizgisine en uzak mesafede olduğu ana verilen addır. Günlerin ve gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı dönemlerdir. Yaz gündönümünde Güneş ışıkları Yengeç Dönencesi'nde dik olarak gelir. 

21 Haziran'dan sonra Kuzey Yarımküre'de günler kısalmaya, Güney Yarımküre'de uzamaya başlar. Kuzey Yarımküre'de yaz mevsiminin başı, Güney Yarımküre'de ise kış mevsiminin başlangıcı sayılır. Bazı ülkelerde ise yaz veya kış mevsiminin tam ortasıdır.  Güney Yarımküre'de en kısa gün, Kuzey Yarımküre'de ise en kısa gece yaşanır.  21 Haziran Kuzey Yarımküre'de gölgelerin en kısa olduğu gündür. 

21 HAZİRAN'DA NELER OLUR?         

21 Haziran’da güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne dik gelir. Bunun sonucunda, güneş ışınları Kuzey Yarımküre’ye en dik, Güney Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir. Kuzey Yarımküre’de en uzun gündüz, Güney Yarımküre’de ise en kısa gündüz yaşanır.

Bu tarihten sonra Kuzey Yarımküre’de gündüzler kısalmaya (yaz gündönümü), Güney Yarımküre’de ise uzamaya (kış gündönümü) başlar. Aydınlanma çizgisinin sınırları kutup dairelerinden geçer.

EN UZUN GÜNDÜZ SİNOP’TA, EN KISA GÜNDÜZ HATAY’DA

Kuzey Kutup Dairesi’nde 24 saat süreyle gündüz, Güney Kutup Dairesi’nde 24 saat süreyle gece yaşanır. Gündüz süresi kuzeye gidildikçe uzar. Bu nedenle, ülkemizde en uzun gündüz Sinop’ta, en kısa gündüz Hatay’da yaşanır.

Güneş ışınlarının atmosferde kat ettiği yolun en kısa olduğu yer Yengeç Dönencesi’dir.

5 BİN YILDIR TAKİP EDİLİYOR

Eski kültürler, güneşin gökyüzündeki yolunun, gün ışığının uzunluğunun, gün doğumu ve gün batımı konumunun yıl boyunca düzenli bir şekilde değiştiğini biliyorlardı.

Eski uygarlıklar güneşin yıllık gelişimini takip etmek için Stonehenge gibi anıtlar yaptılar. Yaklaşık 5 bin yıl önce, İngiltere'de bulunan geniş bir ovada bir daireye kocaman taşlar yerleştirdiler ve onları haziran gündönümünün gün doğumu ile aynı hizaya getirdiler.

Stonehenge'in önemini asla kavrayamayabiliriz. Ancak bu tür bilgilerin dünyanın sadece bir kısmı ile sınırlı olmadığını biliyoruz. İngiltere'deki Stonehenge'in inşa edildiği aynı dönemde, iki büyük piramit ve sonra Sfenks (kafası koç, kuş veya insan; gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel) Mısır kumları üzerine inşa edildi. Yaz gündönümünde Sfenks'te durup iki piramide bakarsanız, güneşin tam olarak aralarından battığını görürsünüz.

21 HAZİRAN EN UZUN GÜNSE, NEDEN EN SICAK HAVAYI TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINDA YAŞIYORUZ?

Bu etki, mevsimsel gecikme olarak adlandırılır. Öğleden sonralarının öğlen saatlerinden daha sıcak olmasının nedeni ile aynıdır.

Mevsimsel gecikme, gezegendeki bir coğrafi bölgedeki maksimum ortalama hava sıcaklığının tarihinin, maksimum güneşlenme tarihinden bir süre sonra ertelendiği bir olgudur. Dünyanın mevsimsel gecikmesi, büyük oranda donma ve yoğuşma ısısı yüksek olan yüksek miktarda suyun varlığından kaynaklanır.

YIL BOYUNCA YAŞANAN TÜM GÜNDÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz Kuzey Yarımküre’de ilkbahar başlarken Güney Yarımküre sonbahara girer.

21 Haziran (yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Kuzey Yarımküre’de yaz başlarken Güney Yarımküre’de kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey Yarımküre’de yaz biter, sonbahar başlar. Güney Yarımküre’de ise bahara geçiş olur.

21 Aralık (kış gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Kuzey Yarımküre’de kış başlarken Güney Yarımküre’de yaz başlar.


<p>35 yıldır Almanya’da gurbetçi olarak yaşayan Kahramanmaraşlı 47 yaşındaki Burhanettin Kılınç, 201

Almanya’da ´Ölüm Tehliken Var´ Denildi, Elazığ’da 45 Dakikada Sağlığına Kavuştu

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Filmlere taş çıkartacak olay! Evine giren hırsızla birlikte...

Suriye'deki El Bab Ulu Camisi yarın yeniden ibadete açılacak