İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0795
  • 5.0103
  • 175.26
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Yeşil pasaportta yeni düzenleme 2018 Pasaport harçları ne kadar oldu?

Pasaport süresi dolanlara yenileme işlemi nasıl yapılır, bu yıl harç ücretleri ne kadar merak ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün e-Pasaport hizmeti ile yenileme işlemleri kolaylaşıyor.

x

Harç, defter bedeli gibi çeşitli kategorilere ayrılan pasaport ücretleri, 6 aylık pasaport ücreti, 1 yıllık pasaport ücreti, 2 yıllık pasaport ücreti, 3 yıllık pasaport ücreti ve 4 – 10 yıllık pasaport ücretleri gibi farklı farklı gruplara ayrılıyorlar. Pasaport yenileme işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport şubelerinden gerçekleştirilmektedir. 

PASAPORT YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Vatandaşların pasaport yenileme işlemleri artık yeni pasaport başvurusu şeklinde gerçekleştiriliyor. Çünkü günümüz modern yüzyıl Türkiye'sinde geçilen ve aktif şekilde kullanılmaya başlanan e-pasaport ürünlerinde pasaport yenileme işlemleri bulunmuyor. Çünkü yeni nesil teknolojiye sahip olan e-pasaportlarda pasaport geçerlilik süresinin sona ermesi ile birlikte vatandaşların pasaport yenileme işlemleri yerine doğrudan yeni bir e-pasaport başvuru gerçekleştirmesi gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından elektronik ortam üzerinde hizmete açılmış olan e-pasaport online randevu sistemi üzerinden vatandaşlar e-pasaport başvurularını sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirerek, pasaport yenileme veya yeni adı ile yeni pasaport başvurularını çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde modern işlem kanalları aracılığı ile gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Daha önceleri vatandaşların pasaport yenileme işlemleri için, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yapacakları yenileme başvuruları sırasında pasaport başvuru formu, yenileme için pasaport, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve parmak izi talep ediliyordu.

PASAPORT HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?

6 aylık pasaport, 120 TL’lik harç fiyatı bulunuyor. 94 TL’lik defter fiyatının da eklenmesiyle toplam 214 TL’lik bir masrafı var. 1 yıllık pasaport, harç bedeli ile 175 TL’ye denk geliyor, 94 TL’lik bir defter bedeli var ve son olarak toplam rakamı 270 TL. 2 yıllık bir pasaport, 286,4 TL defter ücreti, 94 TL ve toplamda 380,4 TL. 3 yıllık pasaport fiyatı 500 TL, son olarak 4 – 10 yıllık pasaport ücretleri ise 667 TL olarak belirlenmiş. Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından ayarlanıyor ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanıyor. Bu fiyatları ele aldıktan sonra pasaport fiyatları zam görecek mi konusuna değinmek gerekiyor. Bu konuyla ilgili resmi, açıklanmış bir üsul yok. Güncel duruma göre belirleniyor ve ardından Resmi Gazete platformunda duyuruluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüp Sultan Camii´nde Kur´an okudu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüp Sultan Camii´nde Kur´an okudu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kanal D 3 dizinin fişini çekti! Hangileri final yapıyor?

İstanbullu Gelin'de 3 isim veda ediyor!