• $ 5,3379
  • € 6,0693
  • 219.232
  • 97.955
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

2018 EGM online trafik cezası ödeme sorgulama GİB trafik cezası nereye nasıl ödenir?

Trafik cezası borçlarınızı internet üzerinden takip etmek artık çok kolay! İnternet üzerinden yapabileceğiniz trafik cezası sorgulama işlemi ile trafik borç durumunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca trafik cezası ödeme işlemi ile de borcunuzu online ödeyebilirsiniz. Trafik cezası nereye nereden ödenir, trafik cezası bankaya ödenir mi, hangi bankaya ödenir, ödeniyor, yatırılır? Trafik cezası nereye nasıl ödenir? İnternetten GİB online trafik cezası borcu ödeme. Anlaşmalı bankalar ile trafik cezası ödeme. PTT trafik cezası ödeme. Bu yazımızda trafik cezası borcu nereye, nasıl ödeniyor, nereden ödenebilir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Sizde aracınız üzerinde borç olup olmadığını merak ediyorsanız trafik cezası sorgulama uygulamasından faydalanabilirsiniz. Eğer aracınız üzerinde ceza varsa bu cezayı online olarak sanal ortamdan öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemi ie birlikte artık sizde bu konular hakkında bilgi sahibi olabilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini iki farklı yoldan yapabilirsiniz. Bu yollardan birisi Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi’ ne başvuruda bulunarak trafik cezası sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz. Bir diğer yol ise onliene olarak yapabileceğiniz trafik cezası sorgulama işlemidir. Biz bu sayfada sizlere daha pratik ve kolay olduğu için ikinci yolu anlatacağız.

x

Trafik cezası sorgulama işlemi yapmak istiyor iseniz bu işlem için Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesine başvurabilirsiniz. Başka bir yol ile de trafik cezası sorgulama işleminizi cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi teknoloji cihazlardan yararlanarak internet üzerinden de yapmanız mümkün olacaktır. Trafik kurallarına uymak sadece bizim değil, trafikte olan her bireyin can ve mal sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Ancak bazı durumlarda istemeden de olsa çeşitli sebeplerden dolayı trafik kurallarını ihlal edebiliyor ve akabinde trafik cezası yiyebiliyoruz.  Yemiş olduğunuz trafik cezası yoğunluğa göre sistemde kayıtlı olan adresinize 10 ile 30 gün içerisinde tebliğ edilecektir. Ceza tebliğ edilmesinin akabinde de trafik cezasını anlaşmalı bankalar veya diğer ödeme yolları aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Peki ama nasıl? Trafik cezası nereye ödenir? Trafik cezası nasıl ödenir? Öncelikle tarafınıza tebliğ edilmiş trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz önemlidir. Çünkü bu süreç zarfında yemiş olduğunuz cezayı öderseniz %25 oranında bir indirim kazanacaksınız. Yani 100 TL ceza yediyseniz 25 TL indirim uygulanacak ve 75 TL ödeyeceksiniz. Öncelikle trafik cezası ödemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yolları tek tek anlatacağız. Siz kendiniz için en uygun olan trafik cezası ödeme yolunu seçerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Trafik Cezası Borç Ödeme İçin TIKLAYIN

Trafik Cezası Sorgulama

Sizde aracınız üzerinde borç olup olmadığını merak ediyorsanız trafik cezası sorgulama uygulamasından faydalanabilirsiniz. Eğer aracınız üzerinde ceza varsa bu cezayı online olarak sanal ortamdan öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemi ie birlikte artık sizde bu konular hakkında bilgi sahibi olabilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini iki farklı yoldan yapabilirsiniz. Bu yollardan birisi Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi’ ne başvuruda bulunarak trafik cezası sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz. Bir diğer yol ise onliene olarak yapabileceğiniz trafik cezası sorgulama işlemidir. Biz bu sayfada sizlere daha pratik ve kolay olduğu için ikinci yolu anlatacağız.

Trafik cezası sorgulama işlemini online olarak yapmak istiyorsanız ilk olarak www.trafik.gov.tr adresine giriş yapınız. Daha sonra ise maddeler halinde aşağıda yer alan işlemleri sırası ile yerine getiriniz.

Yukarıda yer  alan adrese giriş yaptıktan sonra açılacak olan sayfada Trafik Cezası Sorgulama yazan bölüme geliniz.

Bundan sonra bu bölümde sorgulama yapan kişinin kimlik bilgilerini giriniz. Bu bölümde ise isim, soyisim, TC kimlik numarası ve doğum yılını ilgili alanlara girmeniz gerekmektedir.

Yukarıda yazan bilgileri ilgili alana girdikten sonra yine aynı sayfada yer alan doğrula butonuna basınız.

Bundan sonra ki adımda karşınıza çıkacak sayfada araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama bölümleri karşınıza çıkacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra bu bölümlerden hangisine uygun sorgulama yapmak istiyorsanız onu seçiniz böylelikle sizde trafik cezası sorgulama işlemini yapmış olacaksınız.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Öncelikle tarafınıza tebliğ edilmiş trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz önemlidir. Çünkü bu süreç zarfında yemiş olduğunuz cezayı öderseniz %25 oranında bir indirim kazanacaksınız. Yani 100 TL ceza yediyseniz 25 TL indirim uygulanacak ve 75 TL ödeyeceksiniz. Öncelikle trafik cezası ödemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yolları tek tek anlatacağız. Siz kendiniz için en uygun olan trafik cezası ödeme yolunu seçerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle ceza tarafınıza tebliğ edildikten sonra size en yakın vergi dairesine ya da herhangi bir vergi dairesine giderek trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası ödemek için anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu anlaşmalı bankalar vasıtası ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT aracılığı ile trafik cezanızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Yine ödemenizi nakit yapmak durumundasınız çünkü PTT’de kredi kartı geçmemektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet adresi üzerinden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı resimli olarak yazımız devamında anlattık.

Vergi Dairesi Trafik Cezası Borç Ödeme

Tarafınıza ceza tebliğ edilmesinin ardından size verilen kağıt ile vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Sadece kimliğinizi vererek borç çıkmamaktadır. Daha sonra da nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz vergi dairesinden yapabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar Aracılığı İle Trafik Cezası Borç Ödeme

Trafik cezası ödeme yerleri arasında anlaşmalı bankalar da bulunmaktadır. Ceza size tebliğ edildikten sonra ceza makbuzu ile Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finansbank, TEB, Vakıfbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aktif Bank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek kolaylıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ayrıca bankalardan ödeme yapmak istemeniz durumunda kredi kartı da geçerli olacaktır. Anlaşmalı bankalar sadece saymış olduklarımızdır. Diğer bankalarda trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir.

PTT Şubelerinden Trafik Cezası Borç Ödeme

Herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak da trafik cezası borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Bunun için cezanın size tebliğ edilmiş olması ve bu tebliğ kağıdının yanınızda olması yeterlidir. Daha sonra PTT şubelerine giderek NAKİT olarak cezanızı ödeyebilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir, Ödenir Mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden kolaylıkla trafik cezası borcu ödenebilmektedir. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumu adresten GİB İnternet adresine giriş yapıyoruz.

Karşınıza aşağıda resimde vermiş olduğumuz gibi bir ekran gelecektir. Buradaki seçenekler arasında birincisi olan “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bağlantısına tıklıyoruz.

Daha sonra karşımızda açılan ekrandan Plaka, TC Kimlik Numarası veya vergi numarası ve tescil tarihi bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bu hususta en çok tescil tarihi hakkında soru sorulmaktadır. BURADAN tescil tarihini nasıl öğrenebileceğiniz hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bilgilerinizi girmenizin akabinde de TAMAM butonuna basmanız yeterlidir.

Ardından açılacak olan pencerede yemiş olduğunuz trafik cezası veya trafik cezaları görülecektir.  Daha sonra bu borcu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz yöntem ile gecikmiş trafik cezası da kolaylıkla ödenebilmektedir.  İnternetten trafik cezası ödeme hakkında sık karşılaşılan sorunlarınız için de aşağıda detaylı olarak açıklamalarda bulunduk. Şayet sizlerin de bu konu hakkında sorusu bulunuyorsa, yorum bölümümüzden bunu detaylı olarak dile getirebilirsiniz.

Trafik Cezası Gözükmüyor : Bazı durumlarda ise trafik cezası GİB üzerinde görünmemektedir. Bu durumda yemiş olduğunuz trafik cezası daha sisteme girilmemiş demektir. Bir kaç günün ardından tekrar denerseniz sisteme cezanızın girildiğini görebilirsiniz.

E-Devletten Trafik Cezası Borç Ödeme : E-Devlet sistemi üzerinden sadece trafik cezası detayları öğrenilebilmektedir. Borç ödeme işlemi için tıkladığınızda yukarıda vermiş olduğumuz Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet adresine yönlendirme yapmaktadır. Yani İnternet üzerinden sadece GİB ile borç ödenebilir.

Bankamatikten Trafik Cezası Ödenir Mi : Bankamatiklerden trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir. Borcunuzu ödeyebilmek için bankanın içerisine girmeli ve tebliğ kağıdınız ile borcunuzu ödemelisiniz.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Oyuncu Mesut Akusta’nın annesi Sare Akusta, Beykoz Çavuşbaşı Yavuz Sultan Selim Camiinde düzenlenen

Mesut Akusta’nın annesi son yolculuğuna uğurlandı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Meriç Acemi'nin şimdiki haline ve yaptığı işe şaşıracaksınız

Tahincioğlu All-Star 2019 sona erdi

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019