• $8,293
  • €10,0453
  • 485.278
  • 1432.18
01 Nisan 2018 Pazar 13:11 | Son Güncelleme:

E devlet şifresi almak için PTT'ye 2 TL ödemeniz gerekiyor

E devlet şifresi almak için PTT'ye 2 TL ödemeniz gerekiyor

E devlet şifresi almak için PTT'ye 2 TL ödemeniz gerekiyor. E-devlet’e giriş için PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-imza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-imza veya m-imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.Şifre ile ilk defa giriş yaptığınız durumda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir.

E-devlet uygulamasına giriş yapmak, e-devlet üzerinden miras sorgulama ve soy ağacı sorgulama yapmak için haberimizi inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda e-devlet üzerinden hangi işlemleri yapabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. MEBİM 147", 31 Mart itibarıyla e Devlet entegrasyonuna geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yürütülen "MEBİM 147" hizmetlerinde e-Devlet ile hizmet kalitesinin daha da artırılması amacıyla Türkiye genelinde il, ilçe milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri ile yetkili kullanıcılara eğitim toplantıları düzenleniyor.  E-Devlet ile yapılabilecek olan işlemlere ekranın sol tarafında yer alan menüden ulaşılabilir. 

E-DEVLET SOY AĞACI SORGULAMA

E-DEVLET MİRAS SORGULAMA

E-DEVLET SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

E-devlet’e giriş için PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-imza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için e-imza veya m-imza edinilmesi hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.Şifre ile ilk defa giriş yaptığınız durumda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu durumda PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz ve ardından da kendinizin belirleyeceği ve belli kriterlerden oluşan (şifre değişikliği sayfasında açıklanan) yeni şifrenizi girmeniz istenir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E devlet şifresi almak için PTT'ye 2 TL ödemeniz gerekiyor. 

E-DEVLET HİZMETLERİ

E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz bazı sorgulamaları ise şu şekilde başlıklandırabilirz ;

• Adalet Bakanlığı bünyesinde sabıka kaydı sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

• Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde gelir testi sonucu sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

• Çay işletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde üretici destekleme sorgulama işlemini yerine getirbilirsiniz.

• Emniyet Genel Müdürlüğü başlığının altında araç sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

• Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinden vergi borcu sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

• Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde OGS geçiş bilgileri sorgulama işlemine ulaşabilirsiniz.

• Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde MEB sınav sonucu sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

• Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinden kasko poliçe sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

• Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde 4A, 4B ve 4C kapsamında bir çok sorgulama işlemini yerine getirebilirsiniz.

E-DEVLET SİSTEMİ GİRİŞ NASIL YAPILIR?

PTT üzerinden şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sisteminin resmi web sitesini(www.turkiye.gov.tr) açarak giriş yapabilirsiniz. Ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Sisteme Giriş” sekmesini tıkladığınızda karşınıza T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi isteyen bir sayfa açılacaktır. Buraya kimlik numaranızla beraber edindiğiniz şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz. Ancak sisteme ilk defa giren kullanıcılar için ana sayfaya ulaşamadan karşınıza şifre değiştirme sayfası çıkacaktır. Gerekli şartlara uygun olarak şifrenizi belirleyerek değiştirdiğiniz andan itibaren E-Devlet sisteminin sunmuş olduğu tüm işlem ve hizmetlerden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra, sizler için sunulmuş olan şifre yenileme hizmetinden gerektiği durumlarda yararlanmak istiyor iseniz cep telefon numaranız ve e-postanızı doğrulamanız gerekmektedir. Kişisel bilgilerinizin yer aldığı bölümden doğrulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle şifrenizi değiştirmeniz gerektiğinde PTT’ye gitmenize gerek kalmadan oturduğunuz yerden haledebilirsiniz. Ayrıca E-Devlet sistemine Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı ile giriş yapabilirsiniz. Bu giriş seçenekleri için E-Devlet giriş sayfasından gerekli bilgileri edinebilmeniz mümkündür.

"Cep"te haksız faturaya e-Devlet'ten takip

Elektronik haberleşme sektöründeki işletmecilerce abonelerden haksız ücret alındığının belirlenmesi durumunda, vatandaşlar tespit edilen alacak iadesini e-Devlet Kapısı üzerinden görebilecek. Toplam 200 bin ve daha fazla abonesi olan işletmeciler tarafından sunulacak söz konusu hizmetle vatandaşlar, IBAN numaralarını bildirerek, alacaklarını tahsil edebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelere yapılacak iadelerde uygulanacak usul ve esaslara ilişkin düzenlemeye gitti. Bu kapsamda, elektronik haberleşme sektöründe abonelere uygulanacak yöntem ve bilgilendirme süreçleri ile kalan iade tutarlarının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına aktarılmasına ilişkin Kurul Kararı onaylandı. BTK tarafından işletmecilerin tüketicilerden haksız olarak ücret tahsil ettiğinin tespit edilmesi ve bu ücretlerin abonelere iade edilmesine yönelik Kurul tarafından karar verilmesi halinde idari yaptırım uygulama hakkı saklı kalmak kaydıyla, söz konusu tutarlar vatandaşlara iade edecek. İşletmeciler, söz konusu iadeyi alacak aboneleri, kısa mesaj, elektronik posta, arama, sesli yanıt sistemi veya faturalar üzerinden ücretsiz olarak bilgilendirecek. Toplam 200 bin ve daha fazla abonesi olan işletmeciler, e-Devlet Kapısı üzerinden alacağın iadesine imkan tanıyacak.

İadenin IBAN numarası üzerinden yapılamaması halinde kullanılacak yöntem ve benzeri hususlar hakkında abonelere sorgulama sayfası üzerinden bilgi verilecek.

Engellilere yapılacak bilgilendirmeler

İşletmeciler tarafından engelli tarifelerinden yararlanan abonelere yapılacak bilgilendirmeler bu abonelere uygun işitsel veya görsel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilecek. Faturalı hatlarda, iade tutarları abonelerin öncelikle son ödeme tarihi geçmiş borçlarından ilgili mevzuata uygun olarak mahsup edilecek. Mahsuplaşmayı müteakip kalan tutarlar, talep edilmesi halinde aboneye nakit olarak fiilen iade edilebilecek. Ön ödemeli hatlarda ise iade edilecek tutarlar, varsa işletmecinin aboneden alacağından mahsup edilecek. Mahsuplaşma sonrası kalan tutar, talep edilmesi halinde, aboneye nakit iade edilecek.

 

<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, 2021 EMYA SILLETTO PRIZE Ödülünün Sahibi Oldu

2021'in en etkileyici uzay fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (07 Mayıs 2021)