• $13,6304
  • €15,1877
  • 782.583
  • 1989.06
19 Mayıs 2021 Çarşamba 10:52 | Son Güncelleme:

Bugün şehirler arası seyahat yasağı olacak mı? 19 Mayıs'ta seyahat yasağı var mı?

Bugün şehirler arası seyahat yasağı olacak mı" 19 Mayıs'ta seyahat yasağı var mı"

Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanacak. İller arası seyahat edecek olan kişiler 19 Mayıs'ta seyahat yasağı var mı? Yarın şehirler arası seyahat yasağı olacak mı? sorularını yoğun bir şekilde araştırıyor. Resmi tatil olan bugün Atatürk'ün Türk gençliğine armağanıdır. Haberimizin içinde konuya yönelik detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda seyahat yasağı olup olmayacağı yakından takip ediliyor. Her yıl çoşku ile kutlanan bu bayram Kurtuluş Savaşı'mızın başladığı gün olarak anılır. Bugün seyahat etmek zorunda olan vatandaşlar konuya yönelik araştırmalar yapmaya devam ediyor. Peki, 19 Mayıs'ta seyahat yasağı var mı? Yarın şehirler arası seyahat yasağı olacak mı?

19 MAYIS'TA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda seyahat yasağı olmayacak.

Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacak. Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Yarın bankalar açık mı? 19 Mayıs'ta bankalar çalışacak mı?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacak. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

19 MAYIS'IN ANLAM VE ÖNEMİ

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir.

Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

  • Yarın şehirler arası seyahat yasağı var mı
  • şehirler arası seyahat yasağı
  • 19 mayısta şehirler arası seyahat yasağı
  • 19 mayıs şehirler arası yasak
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı
Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı
TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı

Şehirlere inip başını derde sokan vahşi hayvanlar...

Canlarını korumak için 'İki yüzlü' yaşıyorlar! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız