• $7,3607
  • €8,9294
  • 437.063
  • 1534.49
18 Temmuz 2020 Cumartesi 09:45 | Son Güncelleme:

18 yaş altı tek başına şehirler arası seyahat edebilir mi?

18 yaş altı tek başına şehirler arası seyahat edebilir mi"

18 yaş altı gençler için uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştı. Bu yaş grubundaki kişiler için şehirler arası seyahatte yanlarında veli/vasi bulundurma zorunluluğu vardı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 18 yaş altı kişilerin seyahat durumuna ilişkin düzenleme yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 18 yaş altı kişiler için uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştı. Söz konusu yaş grubunda olan gençler için şehirler arası seyahatte yanlarında veli/vasi bulundurma zorunluluğu bulunuyordu. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile 18 yaş altı seyahat kararı belirlenmiş oldu.

18 YAŞ ALTI TEK BAŞINA SEYAHAT EDEBİLİR Mİ?

18 yaş altı gençler için düzenlenen seyahat ederken yanlarında veli/vasi bulundurma zorunluluğu kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle birlikte bu yaş grubundaki kişiler tek başına seyahat edebilecekler fakat seyahatlerde, toplu taşıma araçlarına yönelik genelgeler ile Koronavirüs Bilim Kurulu Rehberinde yer alan hususlara riayet edilmesi gerekiyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 18 YAŞ ALTI SEYAHAT GENELGESİ

"Tüm Dünya’da etkisi görülen Covid-19 salgınının, toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına hayatın her alanına yönelik tedbirler Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınmakta ve uygulanmaktadır.

Bu çerçevede; ilgi (a) Genelgemizle o tarihte sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklarımız ve gençlerimizin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile seyahat izin belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekleri, ilgi (b) Genelgemizle 18 yaş altı çocuk ve gençlerimizle ilgili sokağa çıkma kısıtlamasının, ebeveynleri refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırılması hususları düzenlenmişti.

Gelinen aşamada, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili Bakanlıklarla yapılan görüşmeler sonucunda;

- 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartının kaldırılması,

- Bu kapsamdaki çocuk ve gençlerimizin, karayolu, demiryolu, deniz veya hava yolu ile yapacakları seyahatlerin ilgili mevzuat hükümleriyle belirlenen (pandemi süreci öncesinde olduğu şekliyle) esaslar çerçevesinde yapılması,

- Kendi başlarına yolculuk yapacak çocuk ve gençlerimizin seyahatlerinde de toplu taşıma araçlarına yönelik Bakanlığımızca çıkarılmış olan Genelgeler ile Koronavirüs Bilim Kurulu Rehberinde yer alan hususlara riayet edilmesi, gerektiği değerlendirilmiştir.

Vali/Kaymakamlarca yukarıda belirtilen konuya ilişkin 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda;

Bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim."

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sivas'ta tıra arkadan çarpan ambulanstaki hemşire öldü, şoför yaralandı

Aizanoi Antik Kenti'nde ''Roma'nın sikke koleksiyonu'' bulundu