• $7,6406
  • €8,987
  • 469.407
  • 1087.03
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ağustos 2020 Cuma 11:16 | Son Güncelleme:

14 Ağustos 2020 Cuma namazı vakitleri: Cuma namazı saati kaçta?

14 Ağustos 2020 Cuma namazı vakitleri: Cuma namazı saati kaçta"

Cuma vaktinin adım adım yaklaşmasıyla vatandaşlar kendi illerinde bulunan Cuma namazı saatlerini öğrenmek istiyor. Türkiye'de Cuma namazı saatleri her il için değişiklik gösteriyor. Sosyal mesafe kurallarına uyularak kılınacak olan 14 Ağustos 2020 Cuma namazı için vatandaşlar abdestlerini evlerinde alıp camiye gelecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki Cuma namazı saatlerini yayınladı. Yeni tip koronavirüs salgını sonrası camide namazlar sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek kılınıyor. Çalışan vatandaşlar işlerine ara vererek camilere gelecek ve Cuma namazını idrak edecek.

CUMA NAMAZI SAATİ KAÇTA?

Diyanet'in yayınladığı namaz saatlerine göre, 14 Ağustos'ta cuma namazı İstanbul'da 13:14'te, Ankara'da 12:58'de, İzmir'de 13:21'de kılınacak.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder.

Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma namazının kılınışı, ibadetlerini yerine getirmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor.

Cuma namazının kılınışında niyet etmek önem arz etmektedir. Cuma namazı dört rekat sünnet, iki rekat farz, dört rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır.

<p>MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisinin kaptanı Cankat Uzşen, Doğu Akdeniz'de devam eden görev s

Oruç Reis gemisinin kaptanı Cankat Uzşen konuştu: Bizim için bir gurur ve onur meselesi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

22 Eylül Salı burç yorumları nasıl?

Meclis yeni yasama yılına hazırlanıyor