• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
02 Nisan 2021 Cuma 11:19 | Son Güncelleme:

1 Nisan neden Şaka Günü olarak kabul edilir? 1 Nisan şakası nereden çıktı?

1 Nisan neden Şaka Günü olarak kabul edilir" 1 Nisan şakası nereden çıktı"

Bugün 1 Nisan Şaka Günü. Dünyanın her yerinde insanların birbirine şaka yaptığı, bazıları için korkunç, bazıları içinse eğlenceli geçen bir gün olacak. 1 Nisan neden Şaka Günü olarak kabul edilir? 1 Nisan şakası nereden çıktı? gibi soruların yanıtları da merak edilmeye başlandı. 1 Nisan neden Şaka Günü'ne dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik...

Geçmişten günümüze gelene kadar gelenekselleşmiş olan 1 Nisan Şaka Günü bugün büyük bir coşku içinde kutlanacak. 1 Nisan Şaka Günü insanların birbirlerine şaka yaparak eğlendikleri bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyada hemen hemen aynı tarihte kutlanmakta olup bugünün ortaya çıkış hikayesi hakkında pek çok efsane bulunuyor. Peki, 1 Nisan neden Şaka Günü olarak kabul edilir? 1 Nisan şakası nereden çıktı? İşte tüm merak edilenler...

1 NİSAN NEDEN ŞAKA GÜNÜ OLARAK KABUL EDİLİR?

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler.

Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Nisan 1'in tarihi hakkında her kültürde farklı bir efsane bulunur. Bunlar içerisinde en yaygın olanı ise Fransa'ya ait olanıdır. Fransızlar bu güne Poisson d'avril derler, yani Nisan Balığı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocak'a aldırır. Bu arada 1 Nisan'ı yılın ilk günü olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise Nisan Balığı denmeye başlanır.

1 NİSAN ŞAKALARI NELER?

ÜNLÜ BİRİ GİBİ

Sevdiği bir ünlü, eski bir arkadaş ya da bir çizgi film karakterinin ismini, yakınınızın telefonuna kendi numaranızla kaydedebilirsiniz. Böylece 1 Nisan günü sabah erken saatlerde onu arayıp ya da mesaj atıp aklını karıştırabilirsiniz.

KARTON KUTU VE SU DOLU BALON

Karton bir kutu bulunur içine son raddeye kadar sisirilmis su dolu balon konur.Yüksekçe bir yerden gözümüze kestirdiğimiz kurbana su kutuyu tutar mısın denir. Sonra seyreyleyin gümbürtüyü. Balon patlar kutunun deliklerinden sular boşalır. Olay hos bir kovalamacayla son bulur.

POSTİJ ŞAKASI

Kız arkadaşınızın saç rengine uygun bir postiş bulun ve onun en değerli parçasını kesmiş gibi yapın.

SICAK ÇAY BARDAĞI

Az bilinen bir sakadır bu. Masada oturuyorsunuzdur. Bir bardak cay ya da su gelmiştir. Yoksa gidip alin gelmesini beklemeyin. Kurbana denir ki iki başparmağını masanın kenarına koyacaksın ben de bardağı iki parmağının üstüne koyacağım hadi bakalım devirmeden alabilecekmişsin. Tamam demesi için değişik gaz vermeler de yapılabilir. Bardağı koyun o biraz uğraşacak ve alamayacak hadi çek sunu diyecek. Siz ise tabi ki çekmeyeceksiniz, çekip gideceksiniz o ise çırpınıp duracak.

Babaya, anneye, öğretmenlere 1 Nisan şakaları! En komik, eğlenceli, güldüren 1 Nisan şakaları burada!

  • 1 Nisan neden Şaka Günü
  • 1 Nisan tarihçesi
  • 1 Nisan nedir
  • şaka günü nedir
  • 1 Nisan için şakalar
  • 1 Nisan şakası nereden çıktı
  • şaka günü ne zaman çıktı
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü