• $8,2726
 • €10,0665
 • 488.134
 • 1441.33
01 Mayıs 2021 Cumartesi 10:11 | Son Güncelleme:

1 Mayıs İşçi Bayramı tarihçesi ve önemi nedir? 1 Mayıs resmi tatil mi?

1 Mayıs İşçi Bayramı tarihçesi ve önemi nedir" 1 Mayıs resmi tatil mi"

İşçilerin, günlük çalışma süresinin düşürülmesi için verdiği mücadeleden doğan 1 Mayıs, bir asırdan fazladır dünyanın dört bir yanında emek ve işçi bayramı olarak kutlanıyor. Yarın büyük bir coşku içinde kutlanacak olan 1 Mayıs'a dair araştırmalar da hız kazandı. 1 Mayıs resmi tatil mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı tarihçesi ve önemi nedir? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm detaylar...

Yarın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma günüdür. 1 Mayıs dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul ediliyor. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. Peki, 1 Mayıs resmi tatil mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı tarihçesi ve önemi nedir? İşte Emeğin bayramı 1 Mayıs hakkında tüm merak edilenler...

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

1 Mayıs dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI TARİHÇESİ VE ÖNEMİ NEDİR?

ABD'de işçilerin günlük çalışma süresinin 12 saatten 8 saate indirilmesi için 1884'te başlattığı mücadele, 1886'da kitlesel grevlerle yaygınlaşıp küresel bir nitelik kazandı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889'daki Paris Kongresi'nde, yılın bir gününün dayanışma amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ABD'li sendikacıların önerisi üzerine o gün "1 Mayıs" olarak belirlendi. O tarihten itibaren 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında "Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı" gibi adlarla kutlanmaya başlandı.

Osmanlı'da 1 Mayıs ilk kez 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçileri tarafından kutlandı. İstanbul'daki ilk kutlama ise 1912 yılında yapıldı.

Osmanlı'nın ardından 1922'de Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde 1 Mayıs Ankara'da İşçi Bayramı olarak kutlandı. Resmi olarak kutlanması ise ilk kez 1 Mayıs 1923'te oldu.

Taksim Meydanı'nda 1977'de düzenlenen 1 Mayıs programı, üzücü olaylara sahne oldu. Mitingde, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in konuşması sırasında açılan ateşle 37 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı. Bu olay da gerekçe gösterilerek 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs, bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlamalar yasaklandı.

Darbecilerin resmi tatil olmaktan çıkardığı 1 Mayıs, yıllar sonra 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tekrar resmi tatil ilan edildi.

1 MAYIS KUTLANACAK MI?

Üzerine marşlar bestelenen, kitaplar yazılan, sinema filmleri çekilen 1 Mayıs, çalışanların sorun ve taleplerinin gündeme getirildiği gün olma özelliği de taşıyor.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da işçiler, Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Mayıs'ı alanlarda kitlesel olarak kutlayamayacak.

 • 1 Mayıs resmi tatil mi
 • 1 Mayısta ne oldu
 • 1 Mayıs tarihçesi
 • 1 Mayıs tarihi
 • 1 Mayıs önemi
 • 1 Mayıs anlamı nedir
 • 1 Mayıs kutlanacak mı
 • 1 Mayıs kutlamaları yasak mı
<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti