• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
27 Mayıs 2021 Perşembe 09:27 | Son Güncelleme:

Gözler yeni normalleşme açıklamalarında! 1 Haziran normalleşme takvimi ne zaman açıklanacak?

Gözler yeni normalleşme açıklamalarında! 1 Haziran normalleşme takvimi ne zaman açıklanacak"

1 Haziran normalleşme takvimi gündemde yoğun olarak araştırılıyor. Geçtiğimiz haftalarda uygulanan tam kapanma sonrası kademeli normalleşme 17 Mayıs'ta başlamıştı. 17 Mayıs - 1 Haziran tarihlerinde bazı yasaklar kaldırılırken, bazı kısıtlamalar devam ettirildi. Gözler 1 Haziran sonrasına çevrildi. Peki, 1 Haziran normalleşme takvimi ne zaman açıklanacak?

1 Haziran normalleşme takvimi ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bugün gerçekleştirilecek Bilim Kurulu Toplantısı'nda tavsiye kararları alınacak. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı'nda ise yeni normalleşme uygulaması masaya yatırılacak. Peki, 1 Haziran normalleşme takvimi ne zaman açıklanacak?

1 HAZİRAN NORMALLEŞME TAKVİMİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

1 Haziran normalleşme takvimi, Kabine Toplantısı sonrası yapılacak açıklamada belli olacak. Kabine Toplantısı'nın ise 31 Mayıs'ta yapılması bekleniyor.

17 MAYIS - 1 HAZİRAN KADEMELİ NORMALLEŞME UYGULAMASI

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

1.2- Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

1.3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

1.4- Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.5- Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

1.6- Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

  • 1 haziran normalleşme
  • 1 haziran normalleşme ne zaman
  • 1 haziran normalleşme açıklama
  • 1 haziran normalleşme son dakika
  • 1 haziran normalleşme takvimi
  • 1 haziran normalleşme kuralları
  • kabine toplantısı ne zaman
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!