• $9,7357
  • €11,3612
  • 563.375
  • 1479.93
1 Ekim 2021 Cuma 09:27 | Son Güncelleme:

1 Ekim Cuma hutbesi açıklandı! 1 Ekim 2021 Diyanet Cuma hutbesi konusu nedir?

1 Ekim Cuma hutbesi açıklandı! 1 Ekim 2021 Diyanet Cuma hutbesi konusu nedir"

1 Ekim Cuma hutbesi konusu merak ediliyor. Bu haftaki hutbe hakkında detaylı bilgi almak isteyenler 1 Ekim Cuma hutbesi konusu nedir? Bu haftaki Cuma hutbesinin konusu Diyanet tarafından yayınlandı mı? sorusuna yanıt arıyor. Haberimizin içerisinden detaylara ulaşabilirsiniz.

1 Ekim Cuma hutbesi konusu belli oldu. Her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafında yayınlanan hutbeler; iyilik, güzellik, doğruluk, Müslüman olmanın bilinci gibi kavramlar hakkında nasihat veriyor. Peki, 1 Ekim Cuma hutbesi konusu nedir? Bu haftaki Cuma hutbesinin konusu Diyanet tarafından yayınlandı mı?

1 EKİM CUMA HUTBESİ KONUSU NEDİR?

1 Ekim Cuma hutbesi konusu, "Mümin Camiye Vefalıdır" olarak belirlendi.

Muhterem Müslümanlar!

Asr-ı saadette Mescid-i Nebevî'nin bakım ve temizliğiyle ilgilenen bir kadın vardı. Allah Resûlü (s.a.s) bu kadını göremeyince merak edip sahabeye sordu. Ashâb-ı kiram, kadının vefat ettiğini söyledi. Bunun üzerine Peygamberimiz, "Bana niçin haber vermediniz?" buyurarak üzüntüsünü dile getirdi. Ardından o kadının kabrine gitti, cenaze namazını kıldı ve ona dua etti.1

Resûl-i Ekrem (s.a.s)'in bu davranışı, Allah'ın mescitlerine hizmet edenlere vefa gösterilmesinin ne kadar da güzel bir örneğidir.

Aziz Müminler!

Bereket ve hidâyet kaynağı olan ilk mabet, Mekke-i Mükerreme'deki Kâbe'dir. Yeryüzündeki her mescit ve cami ise Kâbe'nin birer şubesidir.

Cami ve mescitlerimiz, Beytullah'tır yani Allah'ın evidir. İslam'ın nişanesi, tevhidin merkezi, vahdetin gür sadasıdır. Şehirlerimizin kalbi, hayatımızın merkezidir. İlim, irfan ve hikmet menbaıdır. Resul-i Ekrem (s.a.s)'in ifadesiyle cami ve mescitler, Allah katında beldelerin en sevimli olan mekânlarıdır.2

Kıymetli Müslümanlar!

Cami ve mescitlerimiz, Kâbe'ye, Mescid-i Nebevî'ye ve Mescid-i Aksâ'ya duyduğumuz vefanın göstergesidir. Bizler Allah kelamıyla burada tanıştık. Peygamber varisleriyle burada buluştuk. Rahmanî ve nebevî terbiyeyi burada aldık. Adap ve erkânı burada öğrendik. Birlik ve beraberliği, kardeşlik ve vefayı burada kuşandık.

Değerli Müminler!

Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulur: "Allah'ın mescitlerini, camilerini ancak Allah'a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah'tan korkan kimseler imar ederler...'3 Evet, cami inşa etmek önemlidir. Ancak asıl önemli olan, camilerimizi varlığımızla imar etmektir. Zihinlerimizi ve gönüllerimizi caminin huzur iklimi ile buluşturmaktır. Kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla camilerimizi şenlendirmektir. Rabbimize ve birbirimize vefayı irfan mektebi camilerimizde pekiştirmektir.

Aziz Müslümanlar!

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" olarak kutlanmaktadır. Başkanlığımız, bu yılın temasını, "Cami, Din Görevlileri ve Vefa" olarak belirlemiştir. Hafta vesilesiyle camilerimizin hayatımızda ve gönül dünyamızdaki yerini yeniden idrak edeceğiz. Ömrünü din hizmetine adayan vefa erlerini, fedakâr hocalarımızı, hademe-i hayrâtı, camileri imar, inşa ve ihya eden aziz milletimizi rahmet ve minnetle yâd edeceğiz.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Hutbemi, Peygamberimiz (s.a.s)'in cami ve cemaate vefanın önemini ifade eden şu hadisi ile bitiriyorum: "Bir kişinin sürekli mescide, camiye gittiğini görürseniz onun imanına şahitlik edin." 4

1 Buhârî, Salât, 72.

2 Müslim, Mesâcid, 288.

3 Tevbe, 9/18.

4 Tirmizî, Îmân, 8; İbn Mâce, Mesâcid, 19

  • 1 Ekim 2021 Cuma hutbesi
  • 1 Ekim 2021 Cuma hutbesi nedir
  • 1 Ekim Cuma hutbesi
  • Cuma hutbesi yayınlandı mı
  • bu haftaki Cuma hutbesi
  • diyanet Cuma hutbesi
<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı