• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
20 Ocak 2022 Perşembe 18:03 | Son Güncelleme:

Yeni bağımlılığın adı Wordle! Tüm dünya çılgına döndü

Yeni bağımlılığın adı Wordle! Tüm dünya çılgına döndü
Independent Türkçe

Tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından oynanan Wordle adlı kelime oyunu sosyal medyada yoğun ilgi görüyor. Uzmanlar Wordle'ın neden popüler olduğu üzerine görüşlerini paylaştı.

2022 yılında en çok talep gören ve indirilen oyun Wordle oldu. The Guardian'a göre Wordle'ın indirilme sayısı 2 milyonu aştı.

Independent Türkçe'nin haberine göre, son günlerde sosyal medya kullanıcıları arasında yeşil ve sarı karelerle göze çarpan küp görselleri yayılmaya başladı. Bu görseller aslında dünyayı saran yeni bir çılgınlığa işaret ediyor.

Wordle adlı kelime oyunu, 2022'nin küresel çapta ses getiren ilk oyunu oldu. The Guardian'a göre ocak ortasından itibaren Wordle oyuncularının sayısı 2 milyona ulaştı.

Wordle'da oyuncular 5 harfli bir kelimeyi 6 denemede tahmin etmeye çalışıyor. Bu denemeler sırasında kelimede yer alan harfler doğru noktada kullanıldığında ilgili kutucuk yeşile dönüyor. Kelimenin içinde olup da doğru yerde kullanılmayan harfler sarıya, kelimede var olmayan harflerse griye boyanıyor.

Oyun İngilizce tasarlandı ama popülerleşmesiyle birlikte yerli versiyonları da üretildi. Bunlar arasında Türkçe Wordle da var.

Britanyalı Psikolog Lee Chambers'a göre Wordle'ın çok sayıda kullanıcıyı çekmesinin nedeni, beynin hem dil hem de mantık işleme alanlarını uyarması.

Chambers, diğer birçok oyunda olduğu gibi, kullanıcıların Wordle'dan haz duyduğunu ve oynarken vücutlarında dopamin salgılandığını ifade ediyor.

Uzmanlara göre Wordle en azından şimdilik 2010'larda Facebook ve diğer sosyal medya uygulamalarını saran Candy Crush kadar popüler değil. Ancak yeni oyunu avantajlı kılan bazı özellikler de var.

Örneğin kullanıcıların Wordle oynamak için yalnızca bir internet sitesine tıklaması yetiyor. Oyun konsolları satın alması veya uygulama indirmesi gerekmiyor.

Ayrıca oyuncular izledikleri yolu ve aldıkları puanı görsel temsilleriyle Twitter'da ve diğer uygulamalarda paylaşma imkanı buluyor. Bu da oyuncular arasında bir aidiyet duygusu yaratılmasını sağlıyor.

Sosyal bilimci ve üretkenlik danışmanı Juliet Landau-Pope, "Twitter akışımızdaki bu kareleri sürekli görmek, girilmesi gereken bir oyunun varlığını ve diğer kullanıcıların zaten orada olduğunu hissettiriyor" dedi:

Hepimizin aynı bulmacayı çözmeye çalışması, bizi bir araya getiriyor ve birlikte daha büyük bir sorunu çözüyormuş gibi hissetmemizi sağlıyor.

Video oyunu geliştiricisi Harrison Gowland, diğer birçok oyunda sonuçların sosyal medyada paylaşma imkanı olmadığını vurguladı. Ona göre Wordle, hem aidiyet duygusunu hem de rekabeti besliyor:

'İnsanlar bu eli ne kadar zor buldu?' diye soruyoruz, bu topluluk duygusunu besliyor. 'Bu kelimeyi bulmakta diğerlerine kıyasla ne kadar iyiydim?' diye soruyoruz, burada da bir rekabet var.

Oyunun görsel temsilleri de internet mimlerine konu olmasını sağlıyor. Örneğin bir Twitter kullanıcısı, Wordle görsellerini Süveyş Kanalı'nda mahsur kalan nakliye konteynırlarına benzetirken, diğer kullanıcılar da bunları çeşitli olaylarla ilişkilendirmişti.

Bunun yanı sıra oyunun günde yalnızca bir kez oynanabilmesi de trendi besliyor. Böylece kullanıcılar oyundan bıkmıyor veya zamanlarının "boşa gittiğini" hissetmiyor.

Landau-Pope, bunu şöyle yorumluyor:

"Bu çok akıllıca bir ürün, çünkü insanlar buna bağımlı olduklarında günde yalnızca birkaç dakika harcayacaklarını biliyor."
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi