• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
27 Ocak 2022 Perşembe 15:52 | Son Güncelleme:

Tarihin en gizemli dizisi! The Simpsons'ın akıllara kazınan 8 kehaneti

Tarihin en gizemli dizisi! The Simpsons'ın akıllara kazınan 8 kehaneti

Amerika'nın en ünlü yapımlarından The Simpsons'da yayınlanan bazı sahnelerin yıllar sonrası gerçekleşmesi beraberinde komplo teorilerini de getirmeye başladı. Toplumu ve dünyayı ilgilendiren birçok olayla ilgili önceden ipucu veren gizemli dizi The Simpsons'ın şu ana kadar tahmin ettiği en tuhaf 8 olayı haberimizde derledik.

Tarihte yaşanmış birçok olayı önceden tahmin etmesiyle bilinen The Simpsons dizisi dünya genelinde birçok tartışmalara yol açtı. Kehanetleriyle ünlü dizide Amerika seçimlerinden 11 Eylül saldırılarına kadar birçok olayın ipucu daha önceden seyircilere gösterildi.

Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie'den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesini anlatan The Simpsons dizisi toplumsal olaylara bakış açısıyla ün saldı. The Simpsons dizisinin saymakla bitmeyen kehanetleri arasında en dikkat çekici olan 8 olayı sizler için derledik.

1. FIFA YOLSUZLUK SKANDALI

2014 yılında yayınlanan bir bölümde hakkında yolsuzluk iddiaları çıkan bir futbol ligi başkanı, imajını düzeltmesi için Homer'dan yardım ister. Bu olaydan yalnızca bir yıl sonra FIFA, yedi yöneticisini yolsuzlukla suçladı.

2. 2016 NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ KAZANANI

2010 yılının sonbaharında yayınlanan bir bölümde karakterler, Nobel Ödülü kazanacak isimler hakkında tahminlerde bulunuyorlar. 2016 yılında ise bu tahmin gerçekleşiyor ve Bengt R. Holmstrom Nobel Ekonomi ödülünü kazanıyor.

3. TOM HANKS VE HÜKÜMETİN İŞBİRLİĞİ

2007'de vizyona giren Simpsonlar filminde dünyaca ünlü bir isim olan Tom Hanks, hükümet destekli bir reklamda boy gösteriyor. "Merhaba ben Tom Hanks" diyerek başlayan karakter, hükümete güvenmeleri konusunda insanları ikna etmeye çalışıyor. 2022 yılına geldiğimizde Tom Hanks'in Başkan Joe Biden'ın görevdeki ilk yılını özetleyen bir videoda yer aldığını görüyoruz.

4. LİMON AĞACI HIRSIZLIĞI

1995 yılında yayınlanan bir bölümde Bart ve arkadaşları, Springfield'daki bir limon ağacının kaybolduğunu fark ederler ve ağacın peşine düşerler. 2013 yılına geldiğimizde ise Houstan'da yaşayan bir kadının limon ağacının çalındığını duymuştuk.

5. 3 GÖZLÜ BALIK

1990 yılındaki bir bölümde, sevilen karakter Bart Springfield'ın nükleer santralini çevreleyen bir bölgede sudan üç gözlü balık çıkardı. 2011'de ise Arjantin'deki balıkçılar, nükleer santrale yakın bir su kaynağında üç gözlü bir balık yakaladı!

6. AT ETİ SKANDALI

1994 yılında yayınlanan bir bölümde Müdür Skinner, müfettişi kızdırdığı için görevden alınıyor. Zira yemekhanede çalışan Doris, okul yemeklerini yaparken at eti kullanıyor. 2013 yılında Fransa, İsveç ve İngiltere'deki bazı gıda üreticilerinin ürünlerinde at eti kullandığı ortaya çıktı.

7. GRES YAĞI YAĞMALARI

2008 yılında New York Times, dönüşümden geçen fritöz yağlarının motor yağı olarak kullanılabileceğini, dolayısıyla da altın değerinde olduklarını duyurdu. Bunun üzerine Kuzey Kaliforniya'da bir vatandaş, 2500 galon atık yağı çaldı. 1999 yılına döndüğümüzde Homer ve Bart, bir ilkokul kafeteryasında benzer bir soygun yapmışlardı.

8. YILAN KATLİAMI

1993 yılında yayınlanan "Whacking Day" isimli bölümde Lisa Simpson, kasabadaki insanların her yıl yılan nüfusunu azaltmak için avlandığını görünce dehşete düşmüştü. 2013'ün başında Florida'nın Everglades bölgesindeki yetkililer, yılan bolluğunu dizginlemek amacıyla yılan öldürme yarışmasını onayladı.

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak
Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

Rusya ve ABD Türkiye'nin ardından geliyor... Tonu 40 bin dolar: Bir ilk olacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak
3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

3600 ek gösterge çalışması tamam! Maaşlar artacak

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı
Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

Denizde milli gurur! SİDA test atışlarıyla tam not aldı

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi