• $13,6067
  • €15,4503
  • 793.947
  • 1996.43
28 Aralık 2021 Salı 18:11 | Son Güncelleme:

Tarih için dönüm noktası olacak! Mısır firavunu I. Amenhotep'in tabutu açıldı

Tarih için dönüm noktası olacak! Mısır firavunu I. Amenhotep'in tabutu açıldı
NTV

Mısır'da bazı bilim insanları 3500 yıl önce ülkede hüküm süren Firavun I. Amenhotep'in kalıntılarını dijital olarak açtı. Yapılan çalışma Mısır tarihi için bir dönüm noktası olacak.

Mısırlı bilim insanları 3500 yıl önce ülkede hüküm süren Firavun I. Amenhotep'in kalıntılarını dijital olarak açtı. Yapılan çalışmanın Mısır tarihinde bir dönüm noktası olduğu kaydedildi.

NTV'nin haberine göre, 1881 yılında keşfedilen Mısır Firavunu I. Amenhotep'in çiçekler ve görkemli bir ahşap yüz maskesi ile süslenmiş mumyası o kadar hassastı ki, arkeologlar kalıntıları açığa çıkarmaya asla cesaret edemedi. Bu da onu 19. ve 20. yüzyıllarda bulunan ve henüz açılmamış tek Mısır kraliyet mumyası haline getirdi.

Yüz yılı aşkın bir sürenin ardından, arkeologlar yeni teknolojiler sayesinde hiçbir fiziksel müdahale olmadan dijital bir şekilde mumyayı açmayı başardı.

TOMOGRAFİ KULLANILDI

Mısırlı bilim insanları 3 bin 500 yıllık mumyanın sargılarını açmak ve içeriğini incelemek için üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (BT) taramasını kullandı.

Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde radyoloji uzmanı olan Prof. Dr. Sahar Saleem konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Mumyayı dijital olarak açarak ve sanal katmanlarını (yüz maskesini, bandajları ve mumyanın kendisini) 'soyarak' bu iyi korunmuş firavunu benzeri görülmemiş ayrıntılarla incelme olanağı bulduk" dedi.

ÖLDÜĞÜNDE 35 YAŞINDA VE 1,69 BOYUNDAYDI

Frontiers in Medicine dergisinde yayımlanan çalışmanın bulguları, I. Amenhotep'in öldüğünde yaklaşık 35 yaşında ve 169 santimetre boyunda olduğunu buldu. Ayrıca firavunun sünnetli olduğu ve sağlıklı dişleri olduğu ortaya konuldu. Uzmanlar, ayrıca sargıların içinde yaklaşık 30 muskayı ve benzersiz bir altın kuşağı ortaya çıktı.

YÜZÜ İLE İLGİLİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

Diğer taraftan Saleem; firavunun dar bir çenesi, küçük bir burnu, kıvırcık saçları ve hafif çıkıntılı üst dişleri olduğunu söyledi. Çalışmanını, ölüm nedenini açıklayacak herhangi bir yara veya şekil bozukluğunu göstermediğini aktardı.

MISIR'I 21 YIL BOYUNCA YÖNETTİ

I. Amenhotep, Mısır'ı milattan önce 1525 ile 1504 yılları arasında yaklaşık 21 yıl boyunca yönetti. 18. Hanedanlığın ikinci firavunuydu ve birçok tapınak inşa ettiği büyük ölçüde barışçıl bir saltanatı vardı.

Köpeğini gezdirirken 'UFO' görüntüleyen adam sosyal medyayı ikiye böldü! 'Bu fotoğrafta UFO görebiliyor musunuz?'

MEZAR SOYGUNCULARI MUMYAYA ZARAR VERDİ

Araştırmacılar, mumyanın hiyeroglif metinlere göre, rahipler tarafından 21. Hanedanlık döneminde onarılmaya çalışıldığını ve , muhtemelen antik mezar soyguncularının yol açtığı çeşitli hasarlardan muzdarip olduğunu keşfetti.

Saleem, mumyayı incelemeden önce, metinlerde bahsedilen bu rahiplerin ve mumyacıların, muska gibi bazı eşyaları sonraki firavunlar için yeniden kullanmak için firavunun mumyasını açmış olabileceklerini düşündüklerini fakat yanıldıklarını söyledi.

Saleem, "En azından 21. hanedanın rahiplerinin mezar soyguncularının verdiği yaraları sevgiyle onardığın ve,I. Amenhotep'in mumyasını eski ihtişamına kavuşturduğunu, muhteşem mücevherleri ve muskaları koruduğunu gördük" dedi.

Patronunun mesajı genç kadını çılgına çevirdi! Sosyal medyadan ifşa etti

Dünyanın en hızlı 10 uçağı

37 yıldır kapalı odada bulunuyordu! Çantayı açan kız kardeşler gördüklerine inanamadı

ABD-Çin cephesinde yeni aktörler: "Sonik" gizem

Dünya'nın en tehlikeli köpeği! 9 ırkın karması olarak üretildi

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor
Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi
ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Savaş pilotunun çektiği UFO fotoğrafı sızdı! Heyecanlandıran görüntü

Belli miktarlarda tüketildiğinde mutluluk veren besinler! İşte listede yar alan yiyecekler

Evinde tadilat yaparken şans eseri buldu! İçinden çıkanlar şaşkına çevirdi