• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
13 Ocak 2022 Perşembe 13:22 | Son Güncelleme:

Don't Look Up gerçek olabilir mi? Ünlü bilim insanından korkutan uyarı! "Dünya'yla çarpışması çok olası, hatta kesin"

Don't Look Up gerçek olabilir mi" Ünlü bilim insanından korkutan uyarı! "Dünya'yla çarpışması çok olası, hatta kesin"
BBC

Başrollerini Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence ve Meryl Streep'in paylaştığı Don't Look Up filmi Netflix tarihinin en çok izlenen yapımlarından birisi oldu. Konusu ve verdiği mesajlarla büyük beğeni toplayan Don't Look Up filminin senaryosu gerçek olursa dünyanın bir planı var mı? Bir kuyruklu yıldız Dünya'ya doğru gelirse insanlığı neler bekliyor?

Netflix'te tüm zamanların en çok izlenen 2. film olmayı başaran Don't Look Up filmi son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence ve Meryl Streep gibi oyuncuların yer aldığı filmde Dünya'yı yok edecek bir kuyruklu yıldıza karşı insanlığın sergilediği tutum ve planlar anlatılıyor.

Eğer Don't Look Up filminin senaryosu gerçek olsa ve dünyaya doğru yaklaşan dev bir kuyruklu yıldız olsa insanlık bunun için bir şey yapabilir mi? Bir kuyruklu yıldızın dünyadaki hayata son vermesi, popüler bir Hollywood senaryosu fakat bilim insanları bunun, insanların hazırlıklı olması gereken bir gerçek hayat hikâyesine dönüşebileceğini söylüyor.

BBC'ye konuşan Gezegen ve Uzay Bilimleri Profesörü Monica Grady, "Gezegenlerde yaşamı noktalayan asteroitler 50 milyon yılda bir Dünya'ya çarpıyor. Sonuncusu 65 milyon yıl önceydi. Dolayısıyla bir sonraki 15 milyon yıl kadar gecikti" diyor.

Grady, bununla birlikte "Sakin kalmalı ve panik yapmamalıyız" diyor. Onun gibilerin görevi de bu zaten.Kuyruklu yıldızlar ve asteroitler Güneş'in yörüngesindeler. Kuyruklu yıldızlar, buz ve tozdan oluşuyor. Asteroitler ise gerçek kayalardan.

Prof. Grady, "Tüm hicivler gibi, Don't Look Up da pek çok gerçeği barındırıyor. Bir kuyrukluyıldızın Dünya'yla çarpışması çok olası, hatta kesin" diyor ve ekliyor:

"Şansımız varsa buna hazırlanmak için yıllarımız olacak ancak olmayabilir de. Gelen, yörüngeden çıkmış ya da yıldızlararası bir obje olabilir veya Güneş dışından yola çıkabilir. Bu kötü haber. Ancak iyi haberler de var: Büyük bir çarpışma ihtimalini en aza indirmek için çalışmalar devam ediyor."

'EN BÜYÜK UMUDUMUZ'

Kasım ayında, bir uzay aracı tehlikeli bir asteroit çarpışması olduğunda kullanılabilecek teknoloji için deneme fırlatması gerçekleştirdi. Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) asteroitlerin yörüngesini değiştirebilmek için yaptığı denemeler de devam ediyor. İyi tarafından bakarsak bu gerçekten Dünya'yı kurtarmak için bir plan değil, yalnızca bir deney. Ancak eğer başarılı olursa gelecekte işe yarayabilir.

Prof. Grady, "Bir asteroidi yörüngesinden biraz saptırabilirsek, Dünya'yı kilometrelerce uzaktan es geçebilir" diyor, "Şimdilik en iyi umut bu" diye de ekliyor.

Yine de başka metotların da araştırıldığını söyleyen Grady, bir tarafı beyaza, diğer tarafı koyu siyaha boyamanın bunlardan biri olduğunu belirtiyor. Beyaz kısım Güneş ışınlarını yansıtacak, koyu bölge ise içine hapsedecek, böylece dönüş ve hareket tarzı değişerek onu Dünya'dan uzaklaştırabilecek. Armageddon ve Derin Darbe filmlerini izleyenler bir asteroidi ya da kuyruklu yıldızı yok etmek için bomba patlatmayı deneme fikrini de hatırlayacaktır.

'UYARI İŞARETİ'

Prof. Grandy, "Bu tarz filmler aslında uyarı işareti. Sorunu insanların aklına getiriyor" dese de, böyle bir durum karşısında olayların Don't Look Up'taki gibi gelişmeyeceğinden, ABD Başkanı'nın sorumluluk alacağından emin olduğunu söylüyor. Gerçek hayatta böyle bir durumun uluslararası düzeyde değerlendirileceğini, tüm ülkelerin uzay istasyonlarıyla, birlikte çalışacağını da ekliyor.

Ayrıca bilim insanlarının yeni asteroitler hakkında sürekli raporlar hazırladığını, NASA'nın Birleşmiş Milletler ile yakın çalıştığını da aktarıyor Prof. Grandy. Kendi ifadesiyle, "Tehdit büyük olsa da henüz paniğe gerek yok": "Bu, evlere tuvalet kağıdı ve makarna depolayın mesajı değil. Eğer bir sorun olursa bunun sinyalleri olacak ve paniklemeden önce elden gelen her şey yapılacak. Yine de araştırmalara devam etmeliyiz".

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları