• $13,5071
  • €15,4191
  • 788.831
  • 2082.61
11 Ocak 2022 Salı 18:06 | Son Güncelleme:

Bu yöntem gençlerin yaşam kalitesini artırıyor... Araştırma sonuçları gösterdi

Bu yöntem gençlerin yaşam kalitesini artırıyor... Araştırma sonuçları gösterdi
Popular Science Türkiye

Yapılan araştırmalara göre, okulların daha geç başlaması gençlerin yaşam kalitesini artırıyor. Araştırmanın yapıldığı Zürih Üniversitesi'nde görevli bir kişi, "Kapanmanın genç insanların sağlık ve mutluluğunu olumsuz yönde etkilediği aşikar olsa da, elde ettiğimiz bulgular kapanan okulların şimdiye kadar pek dikkat edilmeyen olumlu bir tarafını ortaya çıkarıyor." dedi.

2020'nin ilkbahar aylarında kapanan okullar, birçok gencin sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkiledi. Öte yandan uzaktan eğitimin olumlu bir tarafı da olmuş: Sabah daha uzun süre uyuyan ergenlik dönemindeki pek çok genç, kendilerini daha sağlıklı hissettiklerini ve yaşam kalitelerinin arttığını söylemiş. Beş gün önce JAMA Network Open bülteninde yayımlanan araştırmanın Zürih Üniversitesinde çalışan yazarları, bu sebeple okulların sabah daha geç başlaması gerektiğini düşünüyor.

Popular Science Türkiye'nin haberine göre, COVID-19 salgınının ilk dalgası, dünya çapındaki çoğu okulun Mart'tan Haziran'a kadar kapalı kalmasına yol açmıştı. Yapılan birçok çalışmaya göre bu süre zarfında depresyon ve anksiyete belirtileri genç insanlar arasında artış gösterirken, hayattan duyulan memnuniyet ve yaşam kalitesi de düşmüştü. Öğrencilerin hareketlilik seviyesi de azalmış ve ekran başında oturarak daha çok zaman geçirmişlerdi.

Şimdiyse Zürih Üniversitesinde (UZH) yürütülen bir çalışma, bu evden öğrenim döneminin ergenlik çağındaki pek çok gencin sağlığı ve psikolojisi üzerinde olumlu bir etki meydana getirdiğini de gösteriyor. UZH'de gelişimsel pediyatri profesörü olan eş yazar Oskar Jenni, "Öğrenciler kapanma sırasında günde yaklaşık 75 dakika daha fazla uyudu" diyor. "Aynı zamanda sağlıkla alakalı yaşam kaliteleri de önemli derecede düzeldi ve alkol ile kafein tüketimleri azaldı." Artık okula gitmeleri gerekmeyen öğrenciler, daha geç uyanabilmişlerdi.

OKUL GÜNLERİNDE DAHA FAZLA UYUMAK, GENÇLERİN SAĞLIKLA İLİŞKİLİ YAŞAM KALİTELERİNİ ARTIRIYOR

Salgın sırasında Zürih Kantonu'ndaki 3.664 lise öğrencisiyle çevrimiçi anket yürüten araştırmacılar, öğrencilere uyku kalıpları ve yaşam kaliteleri hakkında sorular yöneltmişler. Toplanan cevaplar, daha sonra 2017 yılında 5.308 genç katılımcıyla yapılan bir anket ile karşılaştırılmış. Sonuçlar, okulların kapalı kaldığı bu üç ay boyunca gençlerin okul günlerinde yaklaşık 90 dakika daha geç uyandıklarını; fakat yatağa sadece ortalama 15 dakika geç gittiklerini göstermiş. Bu durum, gençlerin toplam uyku süresinin günde 75 dakika kadar arttığı anlamına geliyor. Hafta sonlarında ise bu iki grup arasındaki uyku sürelerinde düşük bir farklılık oluşmuş.

Kapanma grubundaki öğrenciler sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerine daha yüksek puan verirken, tükettiklerini söyledikleri alkol ve kafein miktarı ise salgın öncesi gruptan daha düşük olmuş. "Kapanmanın genç insanların sağlık ve mutluluğunu olumsuz yönde etkilediği aşikar olsa da, elde ettiğimiz bulgular kapanan okulların şimdiye kadar pek dikkat edilmeyen olumlu bir tarafını ortaya çıkarıyor" diyor Jenni.

DAHA GEÇ AÇILAN OKULLARIN ETKİSİNİ ARAŞTIRMAK İÇİN BENZERSİZ FIRSAT

Gençlerdeki uyku eksikliği genel yorgunluğa, anksiyeteye ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bunlar da karşılığında konsantrasyon, hafıza ve dikkat gibi bilişsel işlevlerde zararlı etkiler oluşturup, gündelik yaşamı önemli ölçüde zorlaştırabiliyor. İsviçre'de okulların erkenden başlaması, ergenlik çağındaki gençlerin doğal ve biyolojik şekilde belirlenmiş uyku alışkanlıklarıyla uyuşmuyor. Okula gitmek için erken kalkmaları gerektiğinden, pek çok genç bu sebeple kronik uyku eksikliği yaşıyor. Konu, yakın zamanda ülke çapındaki birkaç kantonda siyaset gündemine girdi.

"Bulgularımız, gençlerin uykularını daha iyi alması için okulların sabah daha geç başlamasının yararını açık bir şekilde gösteriyor" diyor Jenni. Salgının zihin sağlığında oluşturduğu olumsuz etkiler artık mevcut olmadığından, sağlık ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinde meydana gelen bu olumlu etkilerin çok daha yüksek olacağını düşünüyor Jenni.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Dünyayı alarma geçirdi! Yanardağ felaketinde adalar tamamen battı

Türkiye'de görüntülendi! Ayağa kalkarak etrafı izlerken fotokapana yakalandı