• $16,3195
  • €17,4073
  • 971.878
  • 2390.58
20 Ocak 2022 Perşembe 13:23 | Son Güncelleme:

Art arda uçuş iptalleri gelmeye başladı: Havayolu şirketleri ABD seferlerini askıya aldı

Art arda uçuş iptalleri gelmeye başladı: Havayolu şirketleri ABD seferlerini askıya aldı

Dünyadaki 5G krizi büyüyor. Havayolu şirketleri ABD seferlerini askıya alırken 5G teknolojisinin devreye sokulması uçaklarda teknik sorun yarattığı iddia ediliyor.

ABD'nin önde gelen havayolu şirketlerinin CEO'larının 5G teknolojisine geçilmesi halinde karşılaşılabilecek riskler hakkında uyarıda bulunmasının ardından art arda uçuş iptalleri gelmeye başladı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) uluslararası havayolu şirketi Emirates'ten bugün yapılan bir açıklamada, 5G'nin yaratabileceği riskler nedeniyle bazı ABD kentlerine uçuşların iptal edildiği belirtildi. Emirates Havayollarının internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "ABD'de 5G mobil servisinin aktifleştirilmesi ile ilgili operasyonal endişeler nedeniyle bu ülkeye yapılacak uçak seferlerinin yarından (Çarşamba gününden) itibaren askıya alınmasına karar verildi." ifadelerine yer aldı.

ABD'de F-35 tedarik raporu yayımlandı! Dikkat çeken Türkiye detayı

TEKNİK SORUN İDDİASI

Amerika'nın Sesi'nde (VOA) yayınlanan habere göre, birçok uluslararası havayolu şirketi ABD'de 5G sistemine geçilmesi nedeniyle uçuşlarını iptal etti ya da uçak modellerini değiştirdi. Havayolu şirketleri 5G teknolojisinin devreye sokulmasının uçaklarda teknik sorun yaratacağını iddia ediyor. ABD'deki Verizon ve AT&T şirketlerinin kablosuz hızlı hizmet teknolojisi 5G'ye bugün geçmesi bekleniyor. Ancak her iki şirket de bu teknolojiye geçişin özellikle bazı uçakların teknik sistemlerinde arıza çıkarma riski nedeniyle havalimanları yakınlarındaki baz istasyonlarında bu geçişi durdurma kararı aldı.

Karadeniz gazı hattına 21 Şubat'ta başlanıyor

FEDERAL İLETİŞİM KURUMU UYARDI

5G ve benzeri teknolojiler şu ana kadar birçok ülkenin mobil ağlarında devreye sokuldu. Ancak ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) 5G'nin uçakların yükseklikölçerlerini etkileyebileceği ve görüşün az olduğu operasyonları önemli ölçüde engelleyebileceği uyarısında bulundu. ABD Federal İletişim Kurulu (FCC) ise daha önce yaptığı incelemelerde, 5G teknolojisinin hava trafiği olan bölgelerde de kullanılabileceğini belirtmişti. Verizon ve AT&T, FAA'in uyarılarının ardından havalimanları yakınındaki baz istasyonlarında bu teknolojiyi devreye sokma planlarını askıya aldı.

Yunanistan'ı Türk İHA'ları korkusu sardı: İki acil önlem almalıyız

"TAMAMEN BİR SORUMSUZLUK"

Verizon ve AT&T'nin bu kararına rağmen birçok uluslararası havayolu şirketinin ABD uçuşlarını iptal etmesi ya da uçakları değiştirmesi dikkat çekiyor. Emirates'in Başkanı Tim Clark yaşanan sorunu, hem hükümet hem de bilim ve endüstri açısından "büyük bir ihmal ve tamamen bir sorumsuzluk" örneği olarak nitelendirdi. PEŞ PEŞE İPTAL AÇIKLAMALARI GELİYOR Japonya havayolu şirketi All Nippon Airways (ANA) yetkilileri de, FAA'den ve Boeing'den gelen uyarı mesajlarını dikkate alarak Boeing 777 model uçakla gerçekleştirilen uçuşların bazılarını iptal etti, bazılarını da başka bir modelle sürdürdü. Japonya Havayolları da Boeing 777 model uçaklarla ilgili uyarı mesajı aldıklarını belirtti ve ANA ile aynı kararı uygulamaya koydu. Bu karar, Japonya Havayolları'nın ABD'ye gelecek olan 3 yolcu uçağı, 5 kargo uçağı uçuşunu etkiledi.

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A sigortalandı

UZAK DOĞU VE ASYA'DAN DA İPTAL HABERLERİ GELDİ

Kore Havayolları, Hong Kong'un Cathay Pasifik Havayolu ve Avusturya Havayolları şirketleri de Boeing 777 ile yapılan uçuşlarda başka model uçakları devreye soktu. Kore Havayolları ve Alman firma Lufthansa, 777'nin yanı sıra 747 model uçakların da ABD uçuşlarını iptal ederek başka model uçaklarla uçuşları devam ettirecek. Tayvan havayolu şirketi EVA Air'den de, FAA'in özellikle Boeing 777 uçaklarının olumsuz etkilenebileceği mesajı ilettiği yönünde bir açıklama geldi ancak ABD uçuşlarının yeni takvimiyle ilgili ayrıntı paylaşılmadı. Air India da, 5G nedeniyle ABD uçuşlarında değişiklik yapan havayolları arasında; şirket Chicago, Newark, New York ve San Francisco uçuşları iptal edildi. Fransız havayolu şirketi Air France ise Boeing 777 uçaklarla ABD uçuşlarına devam edileceğini açıkladı. Merkezi Chicago'da olan Boeing şirketi yetkilileri, Reuters haber ajansının sorularına henüz yanıt vermedi.

  • 5g teknik sorunları
  • abdye seferler iptal
  • teknik sorunlar
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada

Dünyanın en garip hayvanları! İlk kez göreceksiniz