• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 02:29 | Son Güncelleme:

Yeni uydu yaz sonrası uzayda! Türksat 5B ile internet hızı 15 kat artacak

Yeni uydu yaz sonrası uzayda! Türksat 5B ile internet hızı 15 kat artacak

Türksat ile ASELSAN uydu altyapısına dönük işbirliğine gitti. İmza töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5B'nin yılın ikinci yarısında uzaya gönderileceğini belirterek “Mevcut geniş bant veri haberleşme kapasitesi 15 kat artacak” dedi.

Yerli ve milli uydu konusunda yeni bir adım daha atıldı. Türksat ile ASELSAN arasında Ka Bant Milli Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi'ne ilişkin anlaşma imzalandı. Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, internet hızını 15 kat artıracak Türksat 5B'nin üretim çalışmalarının planlanan takvime uygun devam ettiğini, uydunun bu yılın ikinci yarısında uzaya gönderilmesinin planlandığını söyledi.

YERLİ TERMİNAL KURULACAK

Türksat 5B uydusunun en önemli özelliğinin, sahip olduğu 53 Gbps kapasiteli Ka Bant haberleşme sistemi olduğunu aktaran Karaismailoğlu, "Ka Bant sistemiyle mevcut geniş bant veri haberleşme kapasitemiz 15 kat artırılmış olacak. Haberleşme uydu filomuza katılacak yeni uydularla genişleyen Ka Bant kapasitesi için milli terminallerin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Bu amaçla, katma değerli uydu hizmetleri konusunda millileşme ve yerlileşme konusunda güzel bir iş birliğinin imzasını atıyoruz" ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu bu kapsamında 150 modem üretileceğini kurulacağını belirterek "Oluşturulacak sistemle kurumsal müşteriler, ev kullanıcıları, askeri ve özel taktiksel uygulamalar için ürün satışı gerçekleştirilecek" dedi.

6A 2022'DE UZAYDA

Yerli ve milli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A'nın, 2022'de uzaydaki yerini alacağına dikkati çeken Karaismailoğlu "Ülkemiz, bugün, kendi uydularını geliştirme, üretme ve test edebilme düzeyine gelmiştir" diye konuştu.

TÜRKSAT 5A HAZİRAN AYINDA DEVREDE

Bakan Karaismailoğlu, 8 Ocak'ta uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusunun yörüngesine ulaştıktan sonra testlerinin yapılacağını belirterek, "Haziran ayı itibarıyla teslim alınıp, çalışmaya başlayacak" dedi. Karaismailoğlu, 31 derece doğu yörüngesine doğru yolculuğuna devam eden Türksat 5A'nın, ulusal yörünge ve frekans haklarının korunması, gelecek nesil Türksat uydularına ticari olarak kullanacakları yeni frekans haklarının kazanılmasında etkin rol üstleneceğini belirtti.

<div><br></div><p><br></p>

28 Şubat'tan akılda kalanlar

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı