• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
29 Mart 2021 Pazartesi 00:47 | Son Güncelleme:

Yeni bir yerli oyun yükseliyor

Yeni bir yerli oyun yükseliyor

Türk oyunları dünyada tuttu. Google Play'deki 8 bini aşkın Türk oyunu 3.94 beğeni puanıyla dünya ortalamasını geçerken listelerde de zirveye çıkmaya başladılar. Gaziantep'te geliştirilen Get Rich! 3D, İskandinav ülkelerinde ilk sıraya yerleşerek büyük ödülün sahibi oldu.

Yerli oyun yayıncılarının geliştirdiği mobil oyunlar, 5 üzerinden ortalama 3.94 beğeni puanıyla 3.76 olan genel ortalamayı aşarak zirveye çıkmaya başladılar. Hatta birçoğu en popüler oyun haline gelirken bazı ülkelerde de ilk sıraya yerleştiler. Gaming in Turkey'in hazırladığı rapora göre Google Play'de 171 bin 986 oyun yayıncısı arasında 2 bin 689'dan fazla Türk yayıncı bulunuyor. Platformdaki 439 bin 890 oyun arasında ise Türk yayıncıların sunduğu 8 bin 55'ten fazla mobil oyun yer alıyor.

YENİ BAŞARI GELDİ

Türk oyun sektöründe yeni başarı hikayesi Gaziantep'te faaliyet gösteren 'Tenet Games'ten geldi. 'Tenet Games'in geliştirdiği Get Rich! 3D, İskandinav ülkelerinde ilk sıraya yerleşerek büyük ödülün sahibi oldu. Gaming in Turkey Oyun ve Espor Ajansı Kurucusu Ozan Aydemir yerli oyunlar dünya ortalamasının üzerinde beğeni kazanmasında 2 ana etken olduğunu söyledi. Bu etkenlerden ilkinin, kaliteli işler çıkması olduğunu belirten Aydemir "Yerli oyun geliştirici firmalarımız, detaycı bir şekilde çalışıyor. İkinci etken ise Türk yayıncılar, oyuncuların talep ve beklentilerini çok iyi analiz ediyor. Ayrıca birçok coğrafyaya köprü konumunda yer almamız üretmemize katkı sağlıyor" dedi.

GAZİANTEP'TE GELİŞTİRDİ, 170 ÜLKEDE OYNANIYOR

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Gaziantep OSB işbirliğiyle hayata geçirilen Gaziantep OSB Teknokent'te faaliyet gösteren 'Tenet Games'in geliştirdiği mobil oyun, kısa sürede 5 milyon kez indirildi. 'Get Rich 3D' isimli oyun 170 ülkede oynanıyor. 15 ülkede en çok indirilen ilk 5 arasında olan oyun Norveç, Danimarka ve Finlandiya'da ise liste başı. 'Tenet Games'in kurucusu Murat Kul, katıldığı 'Supersonic Superstars' yarışmasında 75 bin dolarlık büyük ödüle ilk layık görülen oyunun geliştiricisi oldu. Kul, 4 yıl boyunca Brezilya'da çalıştığını, boş zamanlarda oyun geliştirdiğini belirterek "Petrol platformu üzerinde çalışırken Postane isimli bir oyun bile yayınladım" dedi. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise genç girişimcilere de destek olduklarını belirtti.

EN POPÜLER TÜRK MOBİL OYUNLARI

101 Okey Plus

Basketball Arena

Başkanlar

Batak

Bus Simulator

Fun Okey 101

Kafa Topu 2

Recontact Istanbul

Recontact London

Zula Mobil

Get Rich! 3D

  • mobil oyunlar
  • türk oyunları
  • popüler oyunlar
  • get rich oyunu
<h3>TÜRKİYE DEAŞ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA BAŞİKA'DA</h3><p>Başika'daki Türk Üssü'ne en son yapılan sa

Başika Saldırısı: Irak'ta neler oluyor?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de