• $ 7,2427
  • € 8,5408
  • 455.059
  • 1106.58
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Kasım 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

Yapay zeka ölüm zamanını tutturdu

Teknolojinin geldiği son nokta ‘yok artık’ dedirtti. Bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka, EKG’leri inceleyerek bu sene içinde ölecek insanları tahmin etti.

Yapay zeka, olabildiğince hızlı bir şekilde bütün dünyada gelişmeye devam ediyor. ABD’de yapılan yeni bir yapay zeka çalışması ise tıp dünyasında ciddi bir tartışmaya sebep olacak gibi görünüyor. Geisiger bölgesel sağlık grubunun geliştirdiği makine öğrenme algoritması, kardiyologların bu zamana kadarki tahminlerinden daha iyi bir tahmin tablosu çıkardı. Algoritma, geleneksel yöntemin %65 ile 80 arasındaki başarısına karşılık %85 oranında bir doğruluk payı ortaya koydu. Makine öğrenme algoritmasının sonuçları arasından en şaşırtıcı olanlarından biri, kardiyologların EKG sonuçlarına göre sağlıklı olduklarına inandıkları insanların ölüm riskini bile doğru bir şekilde hesaplamış olması. Algoritmanın geliştirilmesinde 400 bin gerçek doktorun izlenimleri kaydedildi.

ETİK TARTIŞMASI BAŞLADI 

Araştırmayla ilgili ilk kusur, bilim insanlarının bir yıllık geçmiş verilerin kullanması. Kapalı bir veriyi değerlendirmekle, hastayı tedavi etme yönteminin değiştirilmesine neden olacak, araştırılmamış bir mekanizma kullanmak arasında önemli bir fark bulunuyor. En azından birincisi tıp etiği açısından kesin olarak etik, ancak ikincisi büyük bir tartışma konusu.

Beşiktaş yeni sezon için antrenmanlara başladı

Beşiktaş yeni sezon için antrenmanlara başladı

Iğdır'da altın böceklerinin beslenme anını AA kameras

Iğdır'da altın böceklerinin beslenme anını AA kamerası görüntüledi

Teneke kutudan şarj aleti yaptı

Teneke kutudan şarj aleti yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları