• $7,9573
  • €9,4637
  • 466.903
  • 1320.49
18 Kasım 2020 Çarşamba 11:02 | Son Güncelleme:

Yapay zeka ile kaybolan kokular ortaya çıkacak

Yapay zeka ile kaybolan kokular ortaya çıkacak

Yüzyıllar önce kaybolan koku ve aromaları yapay zeka ortaya çıkaracak. Elde edilen tarifler ise kimyagerlere ve parfümcülere, kokunun modern bir yorumunu oluşturmak için verilecek.

İngiltere UCL Üniversitesi, Anglia Ruskin Üniversitesi ve Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi'nde yer alan uzmanlar, kaybolan kokuları ortaya çıkarmak için yapay zeka kullanacak.

DHA'da yer alan habere göre, Avrupa'da faaliyet gösteren üç üniversite, 100 ile 500 yıl önce kaybolan kokuları ortaya çıkarmak için proje geliştirdi.

Yüzyıllar öncesinde insanların kokladığı kaybolmuş aroma ve kokuları, yeniden ortaya çıkartmak için Odeuropa (Kültürel Miras Uygulama ve Araştırmalarında Koku ve Duyusal Deneyimlerin Müzakere Edilmesi) adlı proje başlatıldı.

YAPAY ZEKAYLA ORTAYA ÇIKACAK

İngiltere UCL Üniversitesi, Anglia Ruskin Üniversitesi ve Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi tarafından geliştirilen proje, Avrupa Birliği Horizon 2020 programından 2 milyon 800 bin euro hibe aldı.

Çeşitli ülkeden projeye destek veren bilim insanları, dünyada 500 ile 100 yıl önce var olan zamanla yok olan aroma ve kokuları yapay zekayla yeniden ortaya çıkartmayı amaçlıyor.

PARFÜMCÜLER KAYBOLAN KOKULARI YENİDEN HAZIRLAYACAK

Yapay zeka, kokuların yedi dilde tanımlanması için eski metinleri araştıracak ve uzmanların incelemesi için bu metinleri bir araya getirecek. Uzmanlar, koku veya aromanın nerede kullanıldığı ve onu neyin oluşturduğu da dahil olmak üzere her bir kokunun biyografisini içeren bir koku ansiklopedisi derleyecek. Elde edilen tarifler ise kimyagerlere ve parfümcülere, kokunun modern bir yorumunu oluşturmak için verilecek.

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

PKK bitiyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kızılırmak nehri alarm veriyor

Masterchef yarışmacıları Tanya ve Uğur aşk mı yaşıyor? Berker'den kafa karıştıran açıklama!