• $7,5392
  • €8,988
  • 411.636
  • 1541.98
21 Ocak 2021 Perşembe 08:47 | Son Güncelleme:

Yalan makinesinin yerin alacak... Yüze bakarak saptıyor

Yalan makinesinin yerin alacak... Yüze bakarak saptıyor

Japonya'da geliştirilen yalan makinesi uygulaması kullanıcıların yüzlerini analiz ederek, “bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu bir dakika içinde tespit ettiğini” öne sürüyor.

Japonya'da geliştirilen uygulama insanların yüz mimiklerini analiz ederek kişisin güvenilir olup olmayacağını saptayabileceği iddiasında.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, şirket, kullanıcıların yüzlerini analiz eden yeni uygulamanın “bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu bir dakika içinde tespit ettiğini” öne sürüyor.

Corona virüs pandemisi nedeniyle ilk defa dijital olarak düzenlenen CES 2021'de tanıtılan uygulama kullanıcılara cevabını bildiği soruları soruyor.

Bu sorulara cevap verildiği anlardaki yüzleri ile verdikleri tepkileri analiz eden uygulama elde ettiği veriler ışığında kişinin daha sonraki sorularda yalan söyleyip söylemediğini saptıyor.

Başka bir deyişle uygulamanın topladığı veriler ışığında yüz hareketlerini alaniz ederek kişinin güvenilir olup olmadığını belirleyebildiği iddia ediliyor.

Ancak bazı uzmanlar bir algoritmanın bireylerin yüzünü veya sesini analiz ederek güvenilir olup olmadıklarını belirleyemeyeceğini söylüyor.


Haberin Özeti

Japonya'da yalan makinesi uygulaması geliştiren bir şirket, kullanıcıların yüzlerini analiz ederek “bir insanın ne kadar güvenilir olduğunu bir dakika içinde tespit edebildiğini” öne sürdü.

DETAY
• Uygulama, kullanıcıların sorulara cevap verdikleri anlardaki yüzleri ile tepkilerini analiz ediyor.
• Elde edilen veriler ışığında kişinin daha sonraki sorularda yalan söyleyip söylemediği saptanıyor.
<p>Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 as

Helikopter kazasındaki 11 şehidin naaşı Elazığ'a getirildi

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı