• $8,6404
 • €10,1428
 • 486.863
 • 1419.43
28 Ağustos 2021 Cumartesi 12:16 | Son Güncelleme:

Xiaomi, otonom sürüş yazılımı geliştiren girişim şirketi DeepMotion'ı 77.37 milyon dolara satın alıyor

Xiaomi, otonom sürüş yazılımı geliştiren girişim şirketi DeepMotion'ı 77.37 milyon dolara satın alıyor
Aksam.com.tr - Çeviri: Doğa Yurduneri

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, otonom sürüş sistemlerine yönelik yazılımlar geliştiren girişim şirketi DeepMotion'ı 77.37 milyon dolarlık bir anlaşmayla bünyesine ekleyeceğini duyurdu. Söz konusu gelişme, şirketin akıllı telefon pazarı dışındaki pazarlara da genişlemeye yönelik yaptığı son hamle oldu.

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, otonom sürüş sistemlerine yönelik yazılımlar geliştiren Pekin merkezli girişim şirketi DeepMotion'ı 77.37 milyon dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Yaşanan gelişme, şirketin akıllı telefon pazarı dışındaki pazarlara genişlemeye yönelik yaptığı son hamle oldu. Xiaomi'nin, kendi bağlantılı araçlarını üretmeyi ve elektrikli otomobil sektörüne giriş yapmayı planladığı biliniyordu.

Aksam.com.tr'nin TechNode'dan aktardığı habere göre; Çin merkezli teknoloji devi, Mart ayında da elektrikli otomobil pazarına giriş yapmak için 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı. Şirketin, güncel olarak elektrikli otomobil projesi için 500 mühendis ve uzmanı işe aldığı kaydedildi. Satış anlaşmasının ne zaman tamamlanacağı ise henüz belirtilmedi.

Paylaşılan diğer bilgilere göre; DeepMotion, 2017 yılında Microsoft'un Asya-Pasifik bölgesindeki araştırma kolu olan Microsoft Research Asia'dan 4 bilişim uzmanı tarafından kuruldu. Girişim şirketi, 2018 yılının Mart ayında Redpoint China Ventures ve Source Code Capital'dan milyonlarca dolar değerinde fon topladı.

DEEPMOTİON, OTONOM ARAÇLAR İÇİN DİJİTAL HARİTALAMA TEKNOLOJİSİ VE SÜRÜŞ DESTEK YAZILIMLARI GELİŞTİRİYOR

Pekin merkezli girişim şirketi, temel olarak otonom araçlar için dijital haritalama teknolojisi ve sürüş destek yazılımları geliştiriyor. DeepMotion tarafından geliştirilen teknolojilerin, Xiaomi'nin kendi 4. seviye otonom sürüş teknolojisini üretmesine yardımcı olması bekleniyor. Xiaomi Başkanı Wang Xiang ayrıca, yapılan satış anlaşmasının şirketin otonom sürüş konusundaki AR-GE çalışmalarını hızlandıracağına ve piyasaya elektrikli otomobil sürme süresini kısaltacağına işaret ediyor.

Öte yandan; Xiaomi'nin Haziran ayında, dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi olduğu da biliniyor. Şirketin, yılın ikinci çeyreğinde dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi unvanını alan Apple'ı geride bırakarak zirveye oturduğu ifade ediliyor.

Fakat Çin merkezli teknoloji devi, son dönemlerde yavaş yavaş diğer pazarlara da giriş yapıyor. Şirketin, kısa bir süre önce Boston Dynamics'in robot köpeği Spot'a benzeyen 'CyberDog' isimli bir robot köpek tanıttığı belirtiliyor. Yapılan tanıtım, şirketin dört ayaklı robotik alanına da girişini simgeliyor.

 • xiaomi deepmotion
 • xiaomi elektrikli otomobil
 • xiaomi otonom sürüş
 • xiaomi otonom sürüş deepmotion
 • deepmotion
 • xiaomi 8
 • xiaomi elektrikli otomobil projesi
 • xiaomi otonom araç projesi
<p>Seçim tarihi yaklaştıkça Millet İttifakı'nın müstakbel adayını belirleme gerilimi giderek bir bil

Millet İttifakı'nda kriz patlak verdi! İşte Karamollaoğlu'nun adayı

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanında çalışmalar hızla devam ediyor

Ani Örenyeri'ndeki kazılarda Selçuklu kümbeti ve mezarlığı bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanını helikopterden inceledi