• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
30 Ocak 2021 Cumartesi 00:56 | Son Güncelleme:

WhatsApp'tan sonra bir gizlilik ihlali daha! Spotify ortam seslerini dinleyecek

WhatsApp'tan sonra bir gizlilik ihlali daha! Spotify ortam seslerini dinleyecek

Geçtiğimiz günlerde tartışmalara yol açan WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi ile milyonarca kullanıcıdan tepki çekmiş ve Telegram, Bip gibi uygulamalar değer kazanmıştı. WhatsApp'ın bu tepki çeken hamlesinden sonra müzik dinleme uygulaması Spotify da gizlilik kurallarını hiçe sayan bir karara imza attı. İsçev merkezli müzik ve podcast dinleme servisi Spotify ortamdaki sesleri dinleyerek kişilerin ruh halini analiz edecek.

WhatsApp’ın tepki çeken kararının ardından Spotify’dan da gizlilik ihlaline yol açan bir hamle geldi. Geçtiğimiz günlerde kişisel verileri koruma kanununu hiçe sayan bir karar alan WhatsApp kullanıcılara dayattığı gizlilik sözleşmesi ile milyonlarca kullanıcısının tepkisini çekmişti ve geri adım atmak zorunda kalmıştı. 320 milyon takipçili, İsveç merkezli müzik ve podcast dinleme uygulaması Spotify da tepki çekecek bir karara imza attı.

SPOTIFY KULLANICILARI DİNLEYECEK!

Spotify yeni patenti sayesinde ses tanıma teknolojisini kullanarak kişinin yaşını, cinsiyetini, ruh halini, hatta o an bulunduğu ortamı öğrenmek için 'gözlem' yapabilecek. Firma henüz hayata geçirilip geçirilmeyeceği resmen belli olmayan ama patentini aldığı bu özellikle kullanıcılara daha uygun şarkılar önermeyi hedefliyor.

Spotify'in patent başvurusunda "Bizim gibi uygulamaların kullanıcıya kişiselleştirilmiş medya önerileri yapmasına yarayacak özellikler kullanması sık görülen bir durum" ifadesi yer aldı. Şu anki haliyle bu kişiselleştirilmiş önerileri tam anlamıyla yapamayan ve kullanıcılar hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu belirten Spotify'a göre ses tanıma teknolojisi sayesinde kişinin yaşı ve cinsiyetiyle ilgili bilgiler toplanabilir; kişinin konuşmasının 'tonlaması, vurgusu ve ritmi' de 'mutlu mu, sinirli mi yoksa normal mi' olduğuna dair ipucu verebilir.

Spotify bahsettiği 'ruh hali, cinsiyet, yaş ve konuşma tarzı' gibi kategorilerin yalnızca birer örnek olduğunu, başka sınıflandırmaların da kullanılabileceğinin altını çizdi. Ses analiziyle elde edilecek sonuçların, kullanıcının daha önce dinlediği müzik türleri ve arkadaşlarının müzik zevkleriyle birleştirilince çok daha yerinde şarkı önerileri yapılabileceği de vurgulandı.

<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı

Buz tutan gölde balıkçıların zorlu mücadelesi

Alanya'daki tarihi Gülevşen Camisi restore ediliyor