• $7,4239
  • €9,0016
  • 445.955
  • 1569.35
08 Ocak 2021 Cuma 10:21 | Son Güncelleme:

WhatsApp'ın veri dayatmasından kaçanlar alternatiflere yöneldi: Elon Musk, Signal'i önerdi

WhatsApp'ın veri dayatmasından kaçanlar alternatiflere yöneldi: Elon Musk, Signal'i önerdi

WhatsApp'ın 8 Şubat itibarıyla güncellemesini yapacağı gizlilik politikası gündemde tartışma konusu oldu. Yeni gizlilik politikasına göre, kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ve diğer grup şirketleri ile paylaşma şartı getirilmiş oluyor. WhatsApp'a alternatif olabilecek uygulamalardan biri ise Elon Musk, Jack Dorsey ve Edward Snowden'in “Bunu kullanın” çağrısı yaptığı Signal oldu.

Kullanıcılara adeta "Ya bu şartları kabul edersiniz, ya da uygulamayı silersiniz." tavrıyla sunulan WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasına tepkiler büyüyor. Elon Musk, Jack Dorsey ve Edward Snowden ise WhatsApp'a alternatif olarak, WhatsApp’ın şifrelemesini yazan ismin kurucusu ve CEO’su olduğu Signal'i önerdi. 

Habertürk'te yer alan habere göre, internet ve sosyal medyanın bugünkü en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen WhatsApp’ın bu “Ya paylaş ya da uygulamayı kullanmayı bırak” yaklaşımı sonrası WhatsApp’a alternatif arayışları da hız kazandı.

Daha önce WhatsApp’ta yaşanan benzer politika değişiklikleri ve erişim sorunları ile ilk akla gelen alternatif olan Telegram’a bu sefer Signal da eklendi.

MUSK'TAN ÇAĞRI

Tesla ve SpaceX şirketleriyle bilinen ABD’li iş insanı Elon Musk, WhatsApp’ın bu son güncellenen ilkelerinin ardından, Twitter üzerinden “Signal kullanın” çağrısı yaptı.

Açık kaynaklı, şifreli bir anlık mesajlaşma uygulaması olan Signal ile sesli ve görüntülü arama da yapılabiliyor. Kullanıcıların tüm iletişimlerini uçtan uca şifreleyen Signal’in Android ve iOS uygulamalarının yanısıra, Mac ve Windows versiyonları da bulunuyor.

WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton ile ABD’li güvenlik araştırmacısı ve kriptograf Moxie Marlinspike tarafından kurulan Signal, kâr amacı gütmeyen Signal Vakfı tarafından geliştirilip, destekleniyor.

WHATSAPP'IN ŞİFRELEMESİNİ DE O YAZDI

Signal’in aynı zamanda CEO’su olan Moxie Marlinspike, WhatsApp, Facebook Messenger, ve Skype tarafından da kullanılan Signal Protocol şifrelemesini de yazan programcılardan biri olarak biliniyor.

Signal uygulamasına destek veren isimler arasında ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden ile Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey de yer alıyor.

SNOWDEN VE DORSEY DE DESTEK VERİYOR

Uygulamanın internet sitesinde de görüşlerine yer verilen Snowden, Signal ile ilgili olarak, “Signal'i her gün kullanıyorum” derken; Jack Dorsey ise Signal’e neden güvendiğini şu sözlerle açıklıyor:

“Signal'e güveniyorum. Çünkü iyi inşa edilmiş, ama daha da önemlisi, açık kaynak ve tamamen hibe ve bağışlarla finanse ediliyor.”

<p>ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, ABD'de geçtiğimiz yıl 3  Kasım'da gerçekleştirilen Başkanlık

'Trump, 6 Ocak olaylarında tuzağa düştü'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara buz kesti

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...