• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ocak 2021 Perşembe 10:05 | Son Güncelleme:

WhatsApp yine gündemde! 'Tehlikeli virüs'le başı dertte

WhatsApp yine gündemde! 'Tehlikeli virüs'le başı dertte

Tüm dünyada gizlilik sözleşmesi nedeniyle gündemden düşmeyen WhatsApp'ın, mesaj yoluyla yayılan ve ilk etapta bildirimleri daha sonra ise ana ekrandaki hızlı cevap verme özelliğini kullanan bir virüsle başı dertte. Kullanıcıların kontrolü dışında rehberindeki kişilere mesaj atmaya sebep olan kötü amaçlı yazılım, sosyal medya üzerinden duyuruldu ve dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Gizlilik sözleşmesi kararı sonrası uzun zamandır gündemden düşmeyen WhatsApp'ta Huawei mobil uygulaması adı altında bir virüsün yayıldığı açıklandı.

Shiftdelete.net'te yer alan habere göre, WhatsApp virüsü, mesaj yoluyla yayılıyor ve ilk etapta bildirimleri daha sonra ise ana ekrandaki hızlı cevap verme özeliğine bulaşıyor.

Kullanıcıların kontrolü dışında rehberindeki kişilere mesaj atmaya sebep olan kötü amaçlı yazılım Twitter üzerinden duyuruldu ve dikkatli olunması gerektiği aktarılıyor.

WHATSAPP VİRÜSÜ KISA SÜREDE YAYILIYOR: DİKKATLİ OLUN!

ESET’te virüs programı araştırmacısı olan Lukas Stefanko, fark ettiği bu virüsü Twitter üzerinden paylaştı. Virüsün ‘Google Play‘ görünümlü bir internet sitesi olduğunu belirtiliyor.

Otomatik olarak atılan bağlantıya tıklanması sonucu virüs telefona indiriliyor. Huawei Mobile olarak adlandırılan ancak Huawei ile hiçbir alakası olmayan uygulamayı harici olarak telefona indirmek ve kurmak için onay seçeneğine basıldığında kişinin telefonuna virüs bulaşıyor.

Lukas Stefanko Twitter üzerinden paylaştığı videoda: ”Bu kötü amaçlı yazılım, alınan herhangi bir WhatsApp mesaj bildirimini kontrol ediyor ve kurbanın telefonundan diğer kullanıcılara yayılıyor” açıklamasına yer veriyor.

Virüs yazılımı ise temelde kullanıcılardan bildirim için erişim izni istiyor daha sonra WhatsApp üzerinden gelen mesajlara otomatik olarak yanıt vermeye başlıyor ve bu bağlantı atılıyor.

Virüs, WhatsApp’ın gelen mesajlara doğrudan bildirimler üzerinden yanıt vermeyi sağlayan hızlı yanıt özelliğini kullanıyor. Bağlantıya tıklayan kişiler Google Play arayüzünde sahte bir uygulama sayfasıyla karşılaşıyor. İndirme bildirimi atan bu virüs yazılımı kullanıcı onayladıktan sonra telefonunu ele geçiriyor.

Bu tür mesajlar alan kullanıcılar bağlantıya tıklamaması ve oradaki herhangi bir dosyayı telefonlarına indirmemesi gerekiyor. 

<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek

Çakmakla piknik tüpünü kontrol etti! Evim tamamen yandı