• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
13 Ekim 2021 Çarşamba 11:11 | Son Güncelleme:

"Uzay Yolu" gerçekleşiyor... Kaptan Kirk Blue Origin ile ikinci sivil uçuşta

Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

"Star Trek (Uzay Yolu)" filmlerinin efsanevi başrol oyuncusu William Shatner ABD'li işadamı Jeff Bezos'tan sonra uzaya ikinci sivil uçuşu bugün gerçekleştiriyor. Kaptan Kirk karakteriyle hafızalara kazınan 90 yaşındaki yıldız, uzayın en yaşlı turisti olacak.

"Star Trek (Uzay Yolu)" serisinin Kaptan Kirk'ü 4 kişilik ekiple uzaya ikinci sivil uçuşu gerçekleştiriyor.

Aksam.com.tr'nin Reuters haber ajansından aktardığına göre, Blue Origin şirketi tarafından inşa edilen bir roket gemisinde uzaya uçan milyarder ABD'li işadamı Jeff Bezos'tan sonra bu sefer "Star Trek (Uzay Yolu)" başrol aktörü William Shatner ile birlikte bir sivil mürettebatı bir alt yörünge yolculuğuna çıkmak üzere.

Uçuş için seçilen dört yolcudan biri olan Shatner, 90 yaşında, uzaya çıkan en yaşlı insan olmaya hazırlanıyor.

Shatner, 1960'ların klasik televizyon dizisinde ve sonraki yedi filmde yıldız gemisi Enterprise'dan Kaptan James T. Kirk'ü oynadığı için pop kültürünün bir ikonu haline gelmişti. Artık dizinin her bölümünün açılış jeneriğinde yer alıyor.

Shatner, "Uzayın uçsuz bucaksızlığını ve Dünya'mızın olağanüstü mucizesini göreceğim. Bu yepyeni macera hakkında heyecanlı ve endişeliyim ve biraz gerginim, biraz korkuyorum" diye konuştu.

24 saatlik rüzgarla ilgili bir ertelemeden sonra, Shatner ve diğer yolcuları Çarşamba günü Blue Origin'in tam otonom 60 metrelik (18.3 metre yüksekliğindeki) New Shepard roketine bağlanacak ve uçuş başlayacak.

Blue Origin'in Twitter hesabından yapılan açıklamada, dört mürettebat üyesinin dün eğitimden geçtiğini ve görev ekibinin "tüm sistemlerin fırlatılmaya hazır olduğundan" emin olmak için uçuşa hazırlık değerlendirmesini tamamladığını söyledi.

Kaptan Kirk, Blue Origin'in ikinci turistik uzay seyahatinde uzaya gidiyor

  • Kaptan Kirk
  • Blue Origin
  • uzay yolculuğu
<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi