• $7,3413
  • €8,8805
  • 408.974
  • 1528.82
30 Temmuz 2014 Çarşamba 10:59 | Son Güncelleme:

Unutulma hakkı sansüre mi dönüşüyor?

Unutulma hakkı sansüre mi dönüşüyor"

Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği ‘unutulma hakkı’ kararının ardından, kişisel bilgi içeren 328 bin bağlantının kaldırılması için Google’a 91 bin başvuru geldi.

Google artık Avrupa Birliği vatandaşlarının kendileriyle ilgili arama sonuçlarının kaldırılması taleplerine karşılık veriyor. Dev arama motoru, ‘unutulma hakkı‘ kararının verildiği mayıs ayından bu yana, tam 91 bin talep aldığını açıkladı.

Söz konusu talepler, çoğunlukla tek bir kişinin birden fazla bağlantının Google arama sonuçlarından çıkarılmasını istiyor. Avrupalı internet ve arama motoru düzenleyici kurumlarıyla yapılan toplantıda, Google, başta Fransa olmak üzere  altı Avrupa ülkesinden 328 bin bağlantının arama sonuçlarından çıkarılması talebi geldiğini belirtti.

En çok unutulmak isteyenler Fransızlar. İki ay gibi kısıtlı bir sürede Google’a tamı tamına 17.500 talep ilettiler. Onları 16.500 taleple Almanlar, 12 bin ile Birleşik Krallık, 8 bin ile İspanya ve 7500 ile İtalya takip ediyor.

Google’ın kendisine gelen ‘unutulma taleplerini’ nasıl değerlendirdiği bilinmiyor. Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği kararın bilgi sansürüne yol açtığını dillendiren Google, yine de Avrupa Birliği’nin yasalarına bağlı kalıyor. Arama motoru, gelen taleplerin 3'te 1'ini redderken, yüzde 15'i için ise daha fazla bilgi talep etti.

Google, Avrupa’daki arama motoru pazarının yüzde 90'ını elinde bulunduruyor.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı. İnsan Hakları Eylem Planı'nın

Başkan Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik