• $7,4177
  • €9,015
  • 445.556
  • 1569.35
08 Ocak 2021 Cuma 13:04 | Son Güncelleme:

Türksat 5A uzayda ne görev yapacak?

Türksat 5A uzayda ne görev yapacak"

Türksat 5A uydusu uzaya fırlatıldı ve ilk sinyal alındı. Türksat 5A'nın hangi görevleri üstleneceğini Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kalemci 24 TV'ye değerlendirdi.

Türkiye'nin beşinci nesil uydusu Türksat 5A, SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden uzaya fırlatıldı. Türksat 5A'nın uzaya fırlatılmasıyla beraber ülkemizin uzaydaki uydu sayısı 7'ye çıktı.

24 TV'ye değerlendirmelerde bulunan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kalemci, Türksat 5A'nın amacının "haberleşme ve televizyon yayını" olduğunu belirtti.

Türksat 5A'nın daha kaliteli bir yayın yapacağını kaydeden Kalemci, uzayda yerli uyduya sahip olmanın ekonomik açıdan önemli bir adım olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

Küresel olarak 360 milyar dolarlık bir uzay teknolojisi ekonomisi var. Ülkeler bu ekonominin bir parçası olmak zorunda. Uzay teknolojileri, GPS, konumlama, TV, haberleşme, iklim değişikliklerinin takibi ve tabii ki güvenlik askeri uygulamalar konusunda çalışma yapılmasını sağladığı için ülkeler burada söz sahibi olmaya çalışıyor ve Türkiye de elinden geleni yapıyor bu konuda"

Haberin Özeti

Türksat 5A uydusu uzaya fırlatıldı ve ilk sinyal alındı. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emrah Kalemci, Türksat 5A'nın uzayda hangi görevleri üstleneceğini 24 TV'ye değerlendirdi.
• "Türksat 5A'nın amacı, haberleşme ve televizyon yayınıdır."
• "Uzayda yerli uyduya sahip olmak, ekonomik açıdan önemli bir adımdır."
<p><span>Niğde'nin meşhur patatesi dondurmaya da lezzet katacak. 'Patatesli dondurma olur mu?' demey

Patatesli dondurma hem şaşırtıyor hem de tadanları kendine hayran bırakıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (20 Ocak 2021)

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...