• $7,52
  • €9,0148
  • 409.166
  • 1538.04
08 Eylül 2020 Salı 12:26 | Son Güncelleme:

Türksat 5A uydusu için geri sayım: Yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek

Türksat 5A uydusu için geri sayım: Yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek
AA

Türkiye, gökyüzünde dengeleri değiştirmek için gün sayıyor. Türksat 5A uydusu, yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika'yı kuşatan kapsama alanına sahip olunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türksat 5A uydusunun yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderileceğini belirtti. Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen uydu 31 derece doğu lokasyonuna atılacak. 

AA'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, "Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen, gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusunun yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderileceğini" bildirdi.

Koç, Türkiye'nin en önemli uydu işletmecisi olan Türksat AŞ tarafından yaptırılan uydunun 31 derece doğu lokasyonuna atılacağını söyledi.

Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle yayıncılık alanının yanı sıra Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika'yı kuşatan kapsama alanına da sahip olunacağını bildiren Koç, "Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen, gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusu, yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek." dedi.

TWİTTER ÜZERİNDEN 10 SORULUK YARIŞMA BAŞLATILDI

Türksat 5A uydusunun Türkiye'nin aktif uydu filosundaki 4'üncü haberleşme uydusu olacağını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Uydu konusunda dikkat çekmek hem de uzay bilimine olan merakın artmasına destek olmak için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak Twitter üzerinden 10 soruluk yarışma başlatıldı. Sorulara doğru cevap veren kullanıcılar arasında 13 Eylül'de yapılacak çekilişle sürpriz hediyeler verilecek." 

Koç, 25 Ağustos'ta ilkinin sorulduğu 10 soruluk seride Türksat ve Göktürk uydularına dair bilgilendirici soru ve cevap videoları yayınlandığını dile getirdi.

Her soru için 24 saatlik bir cevap süresi verildiğini anlatan Koç, cevapların ilgi çekici animasyon filmlerle açıklandığını belirtti.

Yarışmayla özellikle teknik konulara merakı olan kullanıcıların ilgilendiğinin altını çizen Koç, "Sorulara gelen cevaplar incelendiğinde ise yarışmanın amacına ulaştığı da görünüyor. Pek çok kullanıcı cevabın dışında konuyla ilgili araştırdıkları bilgileri sorunun altına bırakıyor ve diğer kullanıcılara da fayda sağlıyor." diye konuştu.

<p>Öğrencilerin merakla  beklediği yüz yüze eğitim başladı. Çocuklar eski normale nasıl adapte ol

Yüz yüze eğitim başladı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi