• $16,0972
  • €17,3457
  • 965.457
  • 2375
20 Mart 2021 Cumartesi 23:56 | Son Güncelleme:

Türkiye'ye temsilci atayacak

Türkiye'ye temsilci atayacak

Twitter da temsilci atadı. Twitter da Türkiye'de temsilci atayacağını duyurarak, ‘bant genişliği daraltma' cezasından kurtuldu. Böylece Türkiye'de en çok kullanıcıya sahip sosyal medya uygulamalarının hepsi temsilci atamış oldu. Şimdi gözler sona kalan Pinterest'te.

Türkiye'de en çok kullanıcıya sahip 5 sosyal medya uygulamasından biri olan Twitter da 'sosyal medya yasası' kapsamında temsilci atayacağını açıkladı. Böylece Türkiye'de en çok kullanıcıya sahip sosyal medya uygulamalarının hepsi temsilci atamış oldu. Sosyal medya platformu Twitter, "Twitter'ın Türkiye'de platformu kullanan herkesin kullanımına açık kalmasını sağlamak için tüzel kişilik oluşturmaya karar verdik" ifadesini kullandı. Yapılan açıklamada, "Açık İnternet'i korumaya ve savunmaya kararlıyız. Türkiye'deki kamusal sohbeti korumak, insanları bu sohbete erişmek için güçlendirmek ve değerlerimizi savunmak için çalışmayı sürdüreceğiz" denildi.

PINTEREST'E SIKI TAKİP

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da, Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan Twitter'ın da gerekli yükümlülüklerini yerine getireceğini bildirmesinin sevindirici olduğunu aktardı. Sayan, şöyle konuştu: "Twitter tarafından bildirilen temsilci atama kararıyla Pinterest dışında ülkemizde temsilcisi olmayan sosyal ağ sağlayıcısı kalmadı. Temsilci atamaya yönelik Pinterest'in yaptığı çalışmaları da yakından takip ediyoruz. Sosyal ağların Türkiye'de temsilci bulundurması, vatandaşlarımızın hak ihlallerinin giderilmesi adına muhatap bulunması açısından büyük önem taşıyor."

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Sayan, VK'nin hiçbir yaptırıma maruz kalmadan Türkiye'de direkt temsilci ataması yapan ilk platform olduğunu anımsatarak YouTube, TikTok ve Facebook'un da aralarında bulunduğu diğer ağların ise idari para cezalarının ardından temsilci atayacaklarını bildirdiklerini kaydetti. Temsilci bildirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest'e kanunun emrettiği şekilde Ocak 2021'de 'reklam yasağı' kararı verildiğine işaret eden Sayan, "Bir sonraki adım ise internet trafiği bant genişliğinin daraltılmasıydı. Twitter'ın temsilci atama kararını bildirmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Ülkemizin dijital dünyadaki egemenliğini gözeterek siber vatan ve dijital Türkiye vizyonuyla çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

13.6 MİLYON KULLANICIYLA DÜNYADA 7'NCİ SIRADAYIZ

Online istatistik portalı Statista'nın verilerine göre, ocak ayı itibarıyla dünyada Twitter'ı en çok kullanan ülke 69.3 milyonla ABD olurken, Türkiye 13.6 milyon Twitter kullanıcısıyla listede 7. sırada yer aldı. We Are Social ve Hootsuite tarafından hazırlanan 'Digital 2021' raporuna göre ise Twitter, Youtube, Instagram, WhatsApp ve Facebook'un ardından Türkiye'de en çok kullanılan 5. sosyal medya uygulaması olarak dikkati çekiyor. Periscope'un da dünya genelinde faaliyetlerini durduracağını açıklamasıyla Türkiye'de Pinterest dışında temsilci atamayan sosyal medya şirketi kalmamış oldu.

5 AŞAMALI YAPTIRIM KARARI

Türkiye'de temsilcilik açmayan platformlara 5 aşamalı yaptırım getirilmesi kararlaştırılmıştı. İlk aşama olarak 10 milyon TL, ikinci aşamada da 30 milyon TL para cezası uygulandı. Verilen 30 günlük ceza süresinin bitmesinin ardından ise reklam yasakları geldi. 3 ay içinde yükümlülüğün yerine getirilmemesi halindebu kez de internet trafiği bant genişliği yüzde 50 daraltılacaktı.

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti
Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Türkiye enerjide 7 milyar tasarruf etti

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti