• $9,5189
  • €11,0898
  • 545.309
  • 1455.42
26 Mayıs 2021 Çarşamba 21:37 | Son Güncelleme:

Türkiye artık uzay teknolojisi satıyor

Türkiye artık uzay teknolojisi satıyor

Uzay alanında ilk ihracat başarısı. Türk teknoloji şirketi CTech, uzay alanında ilk ihracat başarısına imza attı. TUSAŞ'ın iştiraki şirket imzalanan anlaşmayla Telekomut ve Telemetri adındaki cihazlarını Thales Alenia Space'e sattı.

Türk şirketlerinin yüksek teknoloji alanındaki ihracat başarılarına bir yenisi eklendi. CTech Bilişim Teknolojileri ile Thales Alenia Space, uydu haberleşme sistemleri alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Bu işbirliği kapsamında CTech, uydu haberleşmesi ve uzay kalifiye ürünleri kapsamında ilk ihracatını Thales Alenia Space için gerçekleştirdi. CTech, anlaşma kapsamında Telekomut ve Telemetri adını taşıyan cihazların satışını yapacak. Bu cihazlar uydularla yer sistemler arasındaki bağı kuruyor.

TESLİMATLAR YAPILDI

Türkiye'nin uydu alanındaki ilk ihracatı özelliğini taşıyan anlaşmayla ürünlerin teslimatları da tamamlandı. CTech'in sağladığı bileşenler Thales Alenia Space tarafından üçüncü bir ülkenin uydusu için kullanılacak.

İSPANYOL ŞİRKET

Thales ve Leonardo firmalarının ortak girişimi olan Thales Alenia Space (İspanya) 32 yıllık tecrübesi ve 600 uydu için 4 binden fazla ürün teslimatıyla uydu haberleşme sistemleri alanında uluslararası referanslara sahip bulunuyor. CTech, 2005 yılından bu yana savunma ve güvenlik, havacılık ve uzay, telekom ve yayıncılık, haberleşme, siber güvenlik ve modelleme-simülasyon alanlarında kamu, özel sektör ve yurt dışındaki muhtelif paydaşlarına ürün ve çözümler sunarak, çeşitli projelerin yükleniciliğini yapıyor.

TÜRKSAT 6A'DA İMZASI VAR

2018 yılında TUSAŞ'ın bir iştiraki haline gelen CTech'te, çoğunluğunu mühendislerin oluşturduğu 180'den fazla personel çalışıyor. CTech, Türkiye'nin vizyon projelerinden olan ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'yı gerçekleştirecek konsorsiyumda yer alıyor ve ana işlevi yer kontrol istasyonları ile uydu arasındaki bağı kurmak olan Telemetri, Telekomut ve Mesafe Ölçüm (TTM) Alt Sistemi'ni geliştiriyor. Şirket ayrıca hem insansız hem de insanlı hava, kara ve deniz araçlarında kullanılabilen mobil ve güvenli uydu haberleşme terminalleri için de çözümler sunuyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu