• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
11 Ağustos 2021 Çarşamba 07:05 | Son Güncelleme:

Türk helikopterleri artık çok daha güvenli uçacak

Türk helikopterleri artık çok daha güvenli uçacak

IDEF'te ilk kez sergilenecek olan engel tespit sistemi bugüne kadar 40 helikoter kaybeden TSK'ya moral olacak. Sistem gece de güvenli seyir imkanı sağlıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Meteksan Savunma arasında 2019'da helikopterlere entegre edilecek, lazer tabanlı aktif bir Helikopter Engel Tespit Sistemi'nin (HETS) geliştirilmesi için sözleşme meyvelerini verdi. Geçen sürede geliştirme çalışmaları tamamlanan HETS, ilk kez 17-20 Ağustos'ta düzenlenecek 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergilenecek. lazer tabanlı yeni sistem ile helikopterler çok daha güvenli görev yapacak.

40 HELİKOPTER KAYBETTİK

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, helikopterlerin özellikle alçak uçuş yaparken güvenli seyrini tehdit eden pek çok engel bulunduğunu söyledi. Bu engellerin yüksek gerilim hatları, meteorolojik koşullar ya da birtakım yapay ve doğal engeller olarak özetlenebileceğini belirten Cankara, "Ülkemize baktığımızda da 1990 yılından bugüne bu engeller nedeniyle 40'a yakın helikopterimizi kaybettik ve askerlerimiz şehit oldu" dedi.

Engel tespitinde lazer teknolojilerinin önemli bir avantaj sağladığına işaret eden Cankara, çıplak göz, radar ya da kamerayla görülemeyecek derecede küçük fakat helikopter için engel teşkil edebilecek nesnelerin lazer teknolojisiyle algılanabildiğini bildirdi. Projede elektrik tellerinin algılanmasına öncelik verdiklerini aktaran Cankara "Sistem ayrıca gece uçuşu yaparken güvenli seyir imkanı tanıyacak" dedi.

UÇUŞ TESTLERİ BAŞLIYOR

Özgür Cankara, gelecek aydan itibaren HETS ile Kara Kuvvetleri'ne bağlı helikopterlerle uçuş testlerine başlayacaklarını bildirdi. Cankara, "Sistem öncelikle Sikorsky helikopterlerinde kullanılacak fakat bu TSK envanterinde bulunan bütün helikopterlere entegre edilebilecek şeklide geliştirildi. Dünyada geliştirilen en son sistem olmasının önemli avantajları var. Bu avantajlar sayesinde dünyada sadece askeri sektörde değil, sivil sektörde de önemli bir oyuncu olmayı hedefliyoruz. Artık son aşamaya gelen ve ürünleşen HETS'yi ilk kez IDEF 2021'de standımızda sergiliyor olacağız" dedi.

YANGIN SÖNDÜRMEDE DE ETKİLİ OLACAK

HETS'nin yangın söndürmede görev yapan helikopterler için de fayda sağlayacağını söyleyen Cankara, şunları kaydetti: "Özellikle şehir içi ve meskun mahallerde yapılan bu tür operasyonlarda elektrik telleri, yüksek gerilim hatları çok fazla gözüme çarpıyor. Şu anda HETS baktığı yöndeki bütün engelleri kendi sensörleriyle gerçek zamanlı tespit edip pilotu uyarabiliyor. O yüzden bu tür operasyonlarda da çok değerli olacağına inanıyorum."

  • cumhurbaşkanlığı savunma sanayii başkanlığı
  • meteksan savunma
  • helikopter
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!