• $7,958
  • €9,4479
  • 461.159
  • 1320.98
29 Nisan 2020 Çarşamba 02:04 | Son Güncelleme:

Tüm hava savunma sistemlerinin korkulu rüyası olacak! 'Ezber bozan' hipersonik füze geliştiriyorlar

Tüm hava savunma sistemlerinin korkulu rüyası olacak! 'Ezber bozan' hipersonik füze geliştiriyorlar
Aksam.com.tr

Japonya'nın Tedarik, Teknoloji ve Lojistik Ajansı ATLA'nın, hem gemilere hem de kara hedeflerine saldırabilecek hipersonik güdümlü füze geliştirmeye başladığı bildirildi. Söz konusu füzenin, sahip olacağı kabiliyetler sayesinde dünyadaki mevcut hava savunma sistemlerinin işini imkânsız hale getirebileceği belirtildi.

Japonya Savunma Bakanlığına bağlı Tedarik, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (ATLA), hem gemileri hem de kara unsurlarını hedef alabilecek hipersonik güdümlü füze geliştirmeye başladı.

Aksam.com.tr’nin Naval News’ten aktardığı habere göre, ATLA tarafından “ezber bozan” şeklinde nitelendirilen hipersonik füzenin üretiminde süpersonik yanma odasına sahip motor teknolojisi kullanılacağı belirtildi.

2030’lu yıllarda tamamlanması hedeflenen projenin motor çalışmalarının, Mitsubishi Ağır Sanayi şirketi ile iş birliği halinde yürütüldüğü aktarıldı.

“EZBER BOZUP OYUNUN KURALLARINI BAŞTAN YAZACAK”

Söz konusu haberde, geliştirilmekte olan hipersonik güdümlü füzenin ATLA tarafından neden “tüm ezberleri bozup oyunun kurallarını yeniden yazacak” şeklinde tanımlandığıyla ilgili olarak şunlar kaydedildi:

“Hipersonik bir hızda yüksek irtifada manevra kabiliyetine sahip olacak füze, düşman hava savunma sistemlerini çıkmaza sokacak. Düşük irtifa hava savunma sistemlerinin üstünde, yüksek hava irtifa sistemlerinin ise altında uçabilme kabiliyetine sahip olacak füze, seyir rotasını da değiştirme yeteneği sayesinde dünyada mevcut tüm hava savunma sistemlerinin işini zorlaştıracak. İşte bu yüzden ATLA tarafından ‘ezber bozucu’ olarak tanımlanıyor.”
<p>Kovid-19 aşısı için gönüllü olan Sağlık Bilimleri  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal

Aşı salgını bitirmeye yeterli olacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Uludağ'ın Robinson Crusoe'su 7 yıldır ormanda yaşıyor

Adana'da uyuşturucu tacirlerine şafak baskını