• $7,3557
  • €8,9486
  • 442.507
  • 1578.45
06 Ocak 2021 Çarşamba 13:33 | Son Güncelleme:

TÜBİTAK SAGE duyurdu: Bozdoğan füzesi x-ışını muayenesinde

TÜBİTAK SAGE duyurdu: Bozdoğan füzesi x-ışını muayenesinde
AKSAM.COM.TR

TÜBİTAK SAGE hava hava füzesi Bozdoğan'ın x-ışını muayenesine ilişkin paylaşımda bulundu. ABD'nin tedarik konusunda sorun çıkarmasının ardından alınan bir kararla 2013 yılında geliştirilmeye başlanan GÖKTUĞ projesi, Bozdoğan ve Gökdoğan füzeleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Türk savunma sanayisinin yerli ve milli projeleri hız kesmeden üretilmeye devam ediyor. Bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dışa bağımlılığı azaltacak projeler öne çıkıyor. Yeni nesil hava-hava füzesi olarak üretilen Bozdoğan ve Gökdoğan Türk Hava Kuvvetleri'nin stratejik ihtiyacını büyük oranda karşılayacak.

BOZDOĞAN X-IŞINI MUAYENESİNDE

Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE)  hava-hava füzesi Bozdoğan'ın x-ışını muayenesine ilişkin, "EN ISO 9712 sertifikasına sahip altyapımızda mühimmatlara ve enerjik malzemelere radyografik, ultrasonik, manyetik parçacık, sıvı penetrant ve gözle muayene testleri yapılmaktadır" açıklamalarda bulundu.

Doğu Akdeniz'de sıcak günler kapıda: “Yunanistan üzerinden vekalet savaşı sürecek”

GÖKTUĞ PROJESİ

ABD'nin tedarik konusunda sorun çıkarmasının ardından alınan bir kararla 2013 yılında geliştirilmeye başlandı. GÖKTUĞ Projesi, BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM) ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 

Füzeler, 2020 yılında uçaktan test atışlarının tamamlanmasından sonra TSK envanterine dahil olacak. 

HAVA HAVA FÜZESİ NEDİR?

Havadan havaya atılan füzeler, bir hava aracının bir başka düşman hava aracını etkisiz hale getirmek için kullandığı stratejik füze sistemidir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da 26 Kasım 2019'da konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunmuştu.


Haberin Özeti

TÜBİTAK SAGE, hava hava füzesi Bozdoğan ile ilgili paylaşımda bulundu.
• "Mühimmatlara ve enerjik malzemelere radyografik, ultrasonik, manyetik parçacık, sıvı penetrant ve gözle muayene testleri yapılmaktadır."
<p>ATV'nin reyting rekorları kıran başrolünde Burak Özçivit'in rol aldığı Kuruluş Osman dizisi Türk

Ahmet Yenilmez 'Kuruluş Osman'ı' anlattı: Demirci Davut'un sahnelerine dikkat edin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Enerji timlerinin zorlu öesaisi

Vitrin mankeninin içinde ne var? Fenomenler herkesi şaşırtmaya devam ediyor