• $9,5035
  • €11,0499
  • 550.594
  • 1519.25
22 Eylül 2021 Çarşamba 12:36 | Son Güncelleme:

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'dan Akşam TV'ye özel açıklama: “TEKNOFEST'te, teknolojiyi deneyimleme imkanı sunuyoruz”

Aksam.com.tr - Doğa Yurduneri

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle bu yıl dördüncüsü hayata geçirilen TEKNOFEST, 21 Eylül tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda başladı. Festivale katılım sağlayan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Akşam TV'ye özel açıklamalarda bulundu.

Bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, 21 Eylül tarihinde başladı. 26 Eylül'e kadar devam edecek olan festivale; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da diğer paydaşlar ve temsilcileriyle birlikte katılım sağladı. Festival sırasında TÜBİTAK Başkanı Mandal, Akşam TV'ye özel açıklamalarda bulundu. TEKNOFEST kapsamındaki yarışma ve etkinliklerle gençleri cesaretlendirmek ve sorumlu kılmak istediklerini ifade eden Mandal, TeknoFest'te artık teknolojiyi deneyimleme imkanı sundukları alanları çeşitlendirdiklerini dile getirdi.

-TÜBİTAK'ın TeknoFest'in önemli bir parçası olduğunu biliyoruz. Bu sene de 36 yarışmanın 12'sinin koordinasyonunu yürüttünüz ya da ortaklığını yaptınız. TÜBİTAK'ın TeknoFest'e yönelik gelecek hedefleri nedir?

Biraz önce söylediğiniz gibi TeknoFest, bir taraftan teknoloji yarışmalarının gerçekleştiği ve ödüllerinin buluştuğu bir yer... Ama aynı zamanda bu gezmiş olduğumuz alanda, ülkemizin teknoloji tabanlı firmalarının ve kurumlarının bunu gençlerimize tanıttığı bir ortam. TÜBİTAK da bu yıl hem yarışmalarda yer aldı -12 tane yarışmada- hem de şu an ziyaret ettiğimiz standımızda da gençlerimizle buluştu. Ne yapıyoruz? Geçmişte şu şekildeydi: "Bu teknolojilerimiz var" diyorduk, bunları anlatıyorduk, görselleriyle paylaşıyorduk ama burada bu sene, bunları deneyimlemelerini istiyoruz.

Bakın şimdi mesela arkadaşlarımız, gençlerimiz şurada bir mayın arabası yapıyorlar. Geçmişte biz bunun, bu amaca yönelik olduğunu anlatıyorduk ama bu kez kendilerinin deneyimlemesini istiyoruz. Bu şundan önemli: Bu gençlerimizin, gelecekte bu teknolojiyi kullanan değil; tasarlayan, geliştiren, üreten olmaları gerekiyorsa ve isteniyorsa bunun için bunu deneyimlemeleri lazım. TeknoFest, bu imkanı sunuyor. Biz de TÜBİTAK olarak kendi katkımızı bu anlamda çeşitlendirdik bu yıl. Elimizde geliştirmiş olduğumuz tüm teknolojileri ve geliştirmekte olduğumuz teknolojileri sadece tanıtmakla kalmadık. Onlara "Siz bunu yapabilirsiniz, bunun daha iyisini de yapabilirsiniz; siz bu konuda geleceğimizi vadettiğimiz gençlerimizsiniz" fikrini söylemde değil de eylemde iletmeye çalışıyoruz.

O yüzden TeknoFest, bizim açımızdan kendimizi tüm paydaşlarımızla ama en önemlisi de gençlerimizle buluşturduğumuz bir nokta...

-Biliyorsunuz ki TeknoFest'in çıkış noktası zaten Türkiye'nin teknoloji üretebilen bir topluma dönüşebiliyor olması... Ana hedef bu. Siz TeknoFest'in 4 yılda bu hedefe ne kadar yaklaştığını düşünüyorsunuz?

Evet, dediğim gibi TeknoFest'te aslında teknoloji üretiminin daha da erken aşamalarına gidiyoruz. Yani teknolojiyi üretmek için geliştirmek lazım, geliştirmek için tasarlamak lazım, tasarlamak için de bilim temelli bilgi üretmek lazım. Biz 4 yıl içinde bunun çok daha kıymetlendiğini görüyoruz. Yapmış olduğumuz yarışmalarda görüyoruz ki gençlerimiz, gerçekten bizim onlara verdiğimiz motivasyonu sorumluluğa dönüştürmüşler. O sorumluluğu almışlar, çözüm üretme noktasında çok cesaretliler. Biz sadece maddi olarak değil, gerçekten manevi olarak da onları cesaretlendirdiğimiz zaman bizim tahmin edebileceklerimizin ötesinde bir bilgi, beceri ve yetkinliğe sahipler... Yeter ki onların biz önünü açalım. Dolayısıyla bizim burada yapmaya çalıştığımız, gençlerimizi "Siz yaparsınız, bizden daha iyisini yaparsınız" mottosuyla cesaretlendirmek, motive etmek ve aynı zamanda sorumlu kılmak.

6 gün boyunca, 26 Eylül Pazar gününe kadar 7'den 70'e tüm teknoloji dostlarını, gençlerimizi ve bu konuda kafasında 'Acaba'sı olanları, buraya TÜBİTAK standına davet ediyoruz. Heyecanımıza ortak olmalarını bekliyoruz.

  • tübitak başkanı
  • tübitak başkanı teknofest
  • teknofest
  • teknofest 2021
  • teknofest tübitak
  • hasan mandal
  • tübitak başkanı hasan mandal
<p>Eğitimlerini aldılar, küreklerini hazırladılar. Bu kez doktorlarıyla beraber hastanede değil, kay

Kansere karşı kürek çektiler

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu