• $9,6072
  • €11,1822
  • 553.236
  • 1467.51
25 Eylül 2021 Cumartesi 09:41 | Son Güncelleme:

TEKNOFEST'te ustaya saygı

TEKNOFEST'te ustaya saygı

TEKNOFEST'i ziyaret eden Prof. Aziz Sancar, “Burada gördüklerim beni gururlandırdı” dedi. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar da, Sancar'ın elini öptü.

TEKNOFEST'i ziyaret eden Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Aziz Sancar, "Burada gördüklerim beni gururlandırdı" dedi. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da, Sancar'ın elini öptü.

Aziz Sancar, Selçuk Bayraktar'la festival alanını gezerek gösteri uçuşlarını izledi.

TEKNOFEST'İN MUCİTLERİ

'GELECEK NOBELLER TEKNOFEST'TEN ÇIKACAK'

TEKNOFEST'te katılan NOBEL ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, "Burada gördüklerim beni gururlandırdı, geleceğimiz için umudum çok büyük. Bunu gerçekleştirenlere ve gençlerimize teşekkür ediyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisinii birçok etkinliğe davet ettiğini hatırlatan Sancar, gelecek Nobellerin, Teknofest'ten çıkabileceğini söyledi. Gençlere; inatçı olmaları öğüdünde bulunan Prof. Dr. Sancar "Fatih Sultan Mehmet'in, 'Ya o beni alır ya da ben onu alırım' düşünceyle hareket edin ve memleket sevgisini unutmayın" diye konuştu.

ENGELLERİ AŞAN APARAT

TEKNOFEST'te yarışan İzmir Seferihisar Semiha-İrfan Çalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden bir grup öğrenci, geliştirdikleri fotoğraf çekme, parmak kaldırma ve kapı çalma aparatlarıyla yüzde 98 engelli arkadaşlarını hayata bağladı. Öğrenci Efe Bilir, "3 boyutlu yazıcıyla geliştirdiğimiz fotoğraf çekme, parmak kaldırma ve kapı çalma aparatlarının çalışmasını sağlayan yazılımları kendimiz geliştirdik. Yaptığımız aparatlarla yüzde 98 engelli Ege abimizi hayata bağladık" diye konuştu.

CERN YAZILIMI YERLİLEŞTİ

Lise öğrencisi Mehmet Efe Taner, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) 'Cosmic Pi' isimli cihazının yazılımını yerlileştirdi. Taner, bu cihazın hava durumuna ve bilgisayarlara etkisi olan kozmik ışınları sayan ve bunları bilgisayara analitik veri olarak gönderen bir cihaz olduğunu belirterek, "Bu cihazın yazılımını özelleştirerek CERN'in merkezi ağına grafik veri gönderebilecek hale gelmesini sağladık. Cihazların olduğu lokasyonlar haritada görülebiliyor" dedi.

GÖZE ERKEN TEŞHİS CİHAZI

Lise öğrencisi Çınay Dilibal tarafından geliştirilen ve göz hastalıklarının yüzde 70'inin teşhisini gerçekleştirebilen cihaz, TEKNOFEST'te sergileniyor. Cihazı 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nı ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da denedi. Dilibal, "Cihazımızın içerisinde gözün ön yüzeyini ve retinasını görmeye imkan veren bir mikro kamera var. Öncelikle arka göz retina bölgesini görmeyi hedefliyor. Sonrasında göz dışında cildiye ve kulak burun boğaz alanlarında genişlemeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı